Zvažujete kúpu nehnuteľnosti? Na toto by ste nemali zabudnúť!

Je prirodzené, že každý z nás si hľadá miesto pre život. Staviame, rekonštruujeme, kupujeme a predávame. Ak neplánujete svoj nový domov predať už po pár rokoch, ale chystáte sa v ňom prežiť celý život, je veľmi dôležité vybrať si tak, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali. Určite netreba zdôrazňovať, že kúpa nehnuteľnosti je proces, ktorý si zaslúži patričnú vážnosť a zodpovedný prístup. Aj preto by ste nemali zabúdať na pár základných faktov, ktoré sa k tejto záležitosti vzťahujú. 

Vyberte si oblasť vhodnú na bývanie

Miesto, kde sa chystáte žiť, nevyberajte podľa ceny. Príliš dobrá cena nezaručuje kvalitnú investíciu, ale ani vysoká cena nemusí garantovať zodpovedajúci luxus. V prípade výhodnej ponuky treba zbystriť pozornosť. Nie je tu veľký hluk, konfliktní susedia a neplánuje sa tu nejaká rušivá zástavba? Najlepšie urobíte, ak dáte priestor kompromisu. Zistite si, ako sa bežne pohybuje cenová ponuka podobných objektov, o aký máte záujem a podľa toho robte závery. 

Dobré miesto na bývanie si vyberte podľa toho, čo Vám najviac vyhovuje. Chcete byť v centre, kde máte všetko na skok? Budete sa musieť zmieriť s väčším zhonom. Alebo budete radšej mimo centra, no domov Vám ponúkne dostatočný pokoj? Podľa osobnostných hodnôt a kritérií zvážte výber svojej nehnuteľnosti. Bratislava ponúka síce množstvo pracovných príležitostí, no čaro horského prostredia by ste tu hľadali ťažko. Musíte prehodnotiť svoje priority a prediskutovať ich i so zvyškom rodiny. 

11-09-2011_399(49).jpg

Z čoho budete novú nehnuteľnosť financovať?

Otázka investovania financií býva vždy náročná. To však nemení nič na tom, že je nutné zodpovedať ju. Len málo slovenských rodín si dovolí nehnuteľnosť kúpiť alebo začať s výstavbou bez zváženia hypotéky. Ak nepatríte k tej menšine, ktorá si z toho nemusí robiť ťažkú hlavu, mali by ste navštíviť svoju banku a vybrať si typ hypotéky, ktorý bude Vašej finančnej situácii najviac vyhovovať.

Nájdite si realitného makléra

Realitný maklér Vám v mnohom pomôže. Pokiaľ si vyberiete dobre, pravdepodobne Vám vypracuje cenovú analýzu, poradí pri výbere hypotéky, poskytne právnu ochranu kúpnych zmlúv a tiež poradí s výberom samotnej nehnuteľnosti.

Niektorí ľudia si kupujú nehnuteľnosť na vlastnú päsť a potom to ľutujú. Záleží to aj na veľkosti mesta, v ktorom si chcete nový domov kúpiť. Ak hľadáte napríklad reality Bratislava, bez agenta sa pravdepodobne nezaobídete. Určite sa v toľkom množstve ponúkaných možností zorientujete lepšie s odbornou pomocou.

Nenechávajte poistenie a hypotéku na poslednú chvíľu

Poistenie by ste mali vybaviť hneď pri kúpe domu či bytu. To isté sa týka aj hypotéky. Nenechávajte všetko na poslednú chvíľu, predídete tak zbytočnému stresu.

Veríme, že sa Vám podarí presťahovať do vlastné pohodlia už čoskoro a s absolútnym pokojom. 

Zdroj: marieclaire.co.uk

Foto: dollarphotoclub.com