Zúfalstvo pri hľadaní tých najlacnejších okien. Je to naozaj potrebné?

Mnoho zákazníkov si pri výbere nových plastových okien nedáva príliš záležať. Ich jediným a tým najpodstatnejším kritériom výberu je cena. Ak nájdu okná za najlepšiu cenu na trhu, jednoducho ich kúpia. Častokrát sú kvôli najlacnejším oknám ochotní doslova obehnúť celý okres, prípadne kontaktovať neseriózne firmy. Ako vyberáte okná vy? Čo je pre vás kritériom výberu? Ak ste na tom podobne a najdôležitejšia je pre vás len cena, nerobíte najlepšie. Prečo?

Aké sú riziká lacných okien?

Verte či nie, tie najlacnejšie okná môžete aj niekoľkonásobne preplatiť. A to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Kúpite nekvalitný produkt. Lacné okná neplnia svoju funkciu, netesnia, škrípu, nedostatočne sa zatvárajú, nedoliehajú, prípadne sa orosujú. S nekvalitným produktom môžete mať veľa problémov.
  • Šetríte tam, kde netreba. V snahe ušetriť si kúpite okno, ktoré vám vlastne nevyhovuje. Napríklad zistíte, že ste si vybrali lacnejšie dvojsklo, no to nezabezpečí zvukovú izoláciu tak, ako trojsklo.
  • Nemáte žiadne istoty! Veľakrát sa stalo, že nekvalitné lacné okná už nebolo u koho reklamovať. Neseriózna firma jednoducho zmizla.

V mnohých prípadoch je to dokonca tak, že ak si vyberiete drahšie a kvalitnejšie okná, seriózna firma vám k nim „pribalí“ čosi navyše. Môže ísť o montáž zdarma, sieťky proti hmyzu, či odvoz a likvidáciu starých okien. U menej serióznej firmy s lacnými oknami sú toto položky, ktoré si musíte platiť samy. V konečnom dôsledku sa tak ceny lacných okien u neserióznej a drahších okien u serióznej firmy vlastne vyrovnajú.

Kvalitné okná by vám mali vydržať niekoľko desaťročí, prípadne aj doživotne. Preto sa oplatí nejaké to euro navyše investovať a vybrať okná, ktoré vám budú slúžiť tak, ako majú. Aby ste o pár rokov nemuseli kupovať nové okná a v konečnom dôsledku tak zbytočne investovať dvakrát. Ani nehovoriac o strate času a energie pri výmene okien. Vyberajte teda okná tak, aby ste svoje rozhodnutie neoľutovali! Cena nie je vždy prvoradá. Dôležitá je serióznosť firmy a kvalita produktu.