Zriadenie osobného účtu vám môže priniesť niekoľko výhod

Kedysi ľudia platili len v hotovosti a niečo ako platobné karty vôbec nepoznali. Peniaze neboli uložené v bankách tak, ako je tomu dnes, no boli starostlivo uschované v kuchynskej linke, pod vankúšom alebo v pokladničke. Dnes úschovu peňazí predstavuje osobný účet.

V súčasnosti svoje peniaze nemusíte mať všetky doma. Banky ponúkajú možnosť „úschovy“ vašich peňazí na bankový účet, ktorý môže byť výhodný nielen pre banku, ale najmä pre vás. Niektoré banky, nie je ich veľa, ponúkajú aj osobný účet bez poplatkov.

Je to podmienené tým, ako ľudia využívajú svoj účet. Niekedy totiž na to, aby ste na vedenie účtu neplatili, stačí, ak za mesiac zaplatíte platobnou kartou stanovenú sumu, zrealizujete niekoľko trvalých príkazov alebo máte zriadené k bežnému účtu aj účet sporiaci. Ak zapojíte do toho aj svojho partnera, môžete za rovnaký program služieb získať 50 % zľavu za poplatok za vedenie účtu.

Väčšina ľudí by chcela zmeniť banku

Možno aj vy patríte medzi ľudí, pre ktorých sa zdá byť účet v banke nevýhodným riešením, no vedzte, že podľa najnovších prieskumov až 73 % respondentov pokladá svoj účet v banke za výhodný. Na druhej strane väčšina z nich, až 61 % by najradšej zmenilo svoju banku.

Práve nižší poplatok za vedenie účtu by motivoval väčšinu k tomuto rozhodnutiu. Veď práve cena je tým faktorom, ktorý je rozhodujúci pri zakladaní si našich účtov v bankách. Dostupnosť banky je tiež rozhodujúcim kritériom, ktorý ľudia pri otváraní osobného účtu zvažujú.

Zmena banky je však veľký krok, ku ktorému sa odhodlá len veľmi malé percento ľudí. Dôvody sú hlavne praktické. Nastavenie nových platieb, oznámenie nového čísla účtu všetkým dotknutým inštitúciám, ďalšia zbytočná byrokracia a strata času sú hlavné dôvody, ktoré odrádzajú ľudí ku zmene banky.

Pri zriaďovaní účtu máte na výber z dvoch možností

Ak sa rozhodnete pre zriadenie osobného účtu v banke, na výber máte dve možnosti. Prvou je vytvorenie si účtu, pričom za každú službu, ktorú využijete, budete platiť peniaze zvlášť. Tou druhou, pre vás výhodnejšou možnosťou je otvorenie si bežného účtu s balíkom služieb, za ktorý budete platiť mesačne poplatok.

Jednotlivé balíky obsahujú rôzne služby a v súčasnosti majú banky v ponuke balíky pre mladých, pre dôchodcov a pre študentov, ktoré sú väčšinou zadarmo. Ďalej sú to balíky pre náročných a klasické balíky pre tých menej náročných.

Urobte si poriadok vo svojich financiách

Zriadenie účtu znamená pre mnohých aj využívanie internet bankingu. Ten vám môže pomôcť hlavne pri platení vašich účtov. Účty za mobil, bývanie a rôzne iné poplatky si môžete v pokoji vášho domova vybaviť v priebehu niekoľkých minút.

Platenie rôznych účtov vám však môže prerásť cez hlavu, a preto nie je na škodu, ak si raz za čas urobíte poriadok vo svojich financiách. Ten môžete dosiahnuť napríklad vytvorením kalendára, kde máte zapísané všetky platby, ktoré vás čakajú v danom mesiaci. Tak sa vám nestane, že nestihnete alebo zabudnete zaplatiť niektorú splátku. Tomu sa dá predísť aj tak, že si na svojom internetovom konte nastavíte trvalý príkaz, vďaka ktorému vám budú platby odchádzať v daný dátum, ktorý si sami určíte.

Na čo všetko môžete využiť bežný účet

Úhrada platieb nie je jediné, na čo svoje prostriedky z bežného účtu môžete využívať. Tie môžete využiť aj na bezhotovostný prevod na iný účet, na prevod prostriedkov na sporiaci účet, účet penzijného pripoistenia a podobne. Prostriedky, ktoré ďalej využívate, si na účet môžete vložiť na konkrétnej pobočke banky alebo prostredníctvom prevodu z iného účtu.

Ak si chcete peniaze z účtu vybrať, môžete tak urobiť výberom z bankomatu alebo pri priehradke v banke.

Existuje aj možnosť zriadenia základného bankového produktu

Mnoho ľudí ani netuší, že si nemusia bezpodmienečne zriadiť osobný účet. Banky totiž poskytujú tzv. základný bankový produkt. Jeho cena je stanovená na maximálne 1 euro na mesiac a zahŕňa viacero služieb:

  • Zriadenie a vedenie účtu
  • Vydanie jednej debetnej platobnej karty
  • 10 x platba kartou
  • 3-krát môže klient vybrať hotovosť z bankomatu
  • Raz môže vykonať hotovostnú transakciu v obchodnom mieste príslušnej banky
  • 3-krát môže vykonať bezhotovostnú transakciu

Základný bankový produkt si môže zriadiť ten, kto dovŕšil 18 rokov, nemá v žiadnej slovenskej ani zahraničnej banke zriadený žiadny bežný alebo vkladový účet a jeho mesačný príjem nepresahuje minimálnu mzdu, ktorá je platná k dňu, kedy si klient žiadosť podáva.

Ak sa už rozhodnete zriadiť si osobný účet v banke, pozrite sa na aktuálnu ponuku jednotlivých bánk na Slovensku. Každá ponúka niečo iné, ich rozličné balíky obsahujú rôzne služby. Vyberajte podľa toho, čo naozaj budete vykonávať s prostriedkami na vašom účte. Pozerajte nielen na cenu, ale aj na výhody, ktoré vám banka ponúka.

Taktiež sa zaujímajte o to, ako môžete dosiahnuť, aby ste za vedenie účtu neplatili nič. Mnohé banky majú na to stanovené rôzne podmienky.