Zmena je život – vymeňte staré za nové!

Stále dookola používate tie isté slovíčka? Písanému prejavu a ani konverzácií tento spôsob vôbec neprospieva a nezanecháva dobrý dojem.  Nastal čas na zmenu.  Angličtina disponuje obrovským množstvom synoným, a preto by s tým nemal byť žiadny problém. Spestrime si anglický jazyk ľahko a bezbolestne.

Prvým adeptom na zmenu je slovo esurient (prídavné meno), ktoré by veľmi rado nahradilo rokmi obohraté slová hungry alebo greedy. Čiže ak ste odteraz nenajedený, ste proste ensurient.

Na druhé miesto sa hlási slovo gelid (prídavné meno).  Slovíčko je presným ekvivalentom k výrazom extremely cold alebo icy. Je to všetko mrazivé.

Ste súčasťou veľkej masy ľudí, v ktorej už nikto dávno nepoužíva slová general public alebo the masses, a preto vám nerozumie? Skúste to s pojomom hoi polloi (podstatné meno) – to je termín súčasnej modernej doby.

Zas sa vám pokazilo auto a ani spojenie tá stará kraksňa presne nevystihuje vaše rozhorčenie? An old broken-down car smelo vymeňte za slovíčko jalopy (podstatné meno), ktoré skvele opisuje tú starú káru pred domom.

Skostnatené názory, skostnatené slová. Nestagnujte, ale zmeňte sloveso kostnatieť na  ossify (sloveso).

Kde bolo tam bolo, boli raz silní monarchovia a vládcovia. Dnes nám vládnu potentáti – anglicky potentate(podstatné meno).

Časy vášho mládí, neskúsenosti a entuziazmu sú už dávno za vami? Nevadí, v slove salad days(podstatné meno) si spomienky zo zelenej mladosti osviežite.

Zaraďujete sa medzi mladých, nadmerne platovo obdarených ľudí na pozícií manažéra? Gratulujeme, byť yuppie (podstatné meno) sa naozaj oplatí.

Pokiaľ angličtina nie je vašou silnou stránkou a stále je tu čo doťahovať, vyberte si kurzy angličtiny Bratislava, kurzy nemčiny Bratislava a angličtina pre deti. V Bratislave nás nájdete na Šustekovej 51 a v Trnave na Ferka Urbánka 34.  Prihláste sa na ukážkovú hodinu na tel. 0915 147 256 alebo na emaily:  nikol@bilingvi.sk.  Ukážková hodina je zadarmo a k ničomu vás nezaväzuje.

Autor: Nikol Karasová

FOTO: Stuart Miles / freedigitalphotos.net