Zatienenie strešného okna: vyplatia sa rolety, žalúzie alebo plisované siete?

Vďaka svojej polohe majú strešné okná na rozdiel od štandardných okien svoje špecifiká. Do bežných okien svieti iba pár hodín denne, strešné okná sú však vystavené slnečným lúčom veľkú časť dňa. Množstvo ľudí preto rozmýšľa ako ich zatieniť. Možností je pritom viac a záleží na tom, čo presne od zatienenia požadujete.

Zásadná vec, ktorú si však musíte ujasniť je, či chcete vonkajšie alebo vnútorné tienenie. Pokiaľ vám ide najmä o to, aby ste nemali v podkroví veľké teplo, je jednoznačne lepšie vonkajšie zatienenie. Vnútorné zasa často lepšie pomôže regulovať intenzitu svetla.

Vonkajšie zatienenie: rolety a markízy

V súčasnosti sa najviac používajú  2 hlavné typy vonkajšieho zatienenia strešných okien – rolety a markízy.

Markízy ponúkajú výrazné zatienenie a ochladenie miestnosti, pričom neprídete o pekný výhľad z vášho okna. Prestup tepla zníži až o 90 % a navyše pôsobí aj dekoratívne.

Ešte vyššiu účinnosť majú vonkajšie rolety, ktoré v lete zachytia až 95 % tepla prichádzajúceho zvonka. Na rozdiel od markízy dokáže roleta pomôcť aj v zime, kedy zabraňuje úniku tepla a ochladzovania miestnosti. Navyše chráni okno a znižuje hluk, takže vám nemusí vadiť ani silné krupobitie.

obr3

Vnútorné zatienenie: zlepšenie izolácie a regulácia svetla

Taktiež vnútorné zatienenie ponúka niekoľko možností. Na výber máte žalúzie, rolety ale tiež plisované rolety.

Žalúzie sú obľúbenou voľbou najmä preto, že si môžete sami jednoducho regulovať množstvo a smer svetla, ktoré pustíte do miestnosti.

Ďalšie možnosti sú interiérové rolety s kazetou. Neumožňujú síce reguláciu svetla ako žalúzie, no na druhej strane môžu vďaka svetlu nepriepustnej látke a bočnej krycej lište zabrániť úplnému prieniku svetla.

Ak chcete zabrániť tepelným stratám, mali by ste uvažovať o plisovaných roletách. Napríklad dvojité plisované rolety FHC dokážu zlepšiť izoláciu okna za studených nocí o 34 %.

okna2

Najlepším riešením je kombinácia

A ešte jeden bonus na záver. Vytvoriť ozajstnú pohodu vám pomôže aj plisovaná sieť proti hmyzu. Jej výhoda je jasná. Nepustí dovnútra žiadne komáre, muchy a čiastočne bráni aj prestupu prachu a peľu z vonkajšieho prostredia.

Pre najvyšší efekt zatienenia podkrovia odborníci odporúčajú ešte jednu vec. Kombináciu vnútorného a vonkajšieho zatienenia. Výrazne zlepšíte izoláciu, pohľad na účet za kúrenie bude oveľa radostnejší a vaše noci nerušené.

okna