Zatepľujeme rodinný dom

Kvôli neustále rastúcim cenám energií sa stala spotreba na vykurovanie pre domácnosti dlhodobo sledovaným ukazovateľom, a to najmú kvôli tomu, že zaťažuje rodinný rozpočet. Energia na vykurovanie spotrebovaná vo väčšine domácnostiach tvorí takmer 70 % celkovo spotrebovanej energie domácnosti. Je to celkom dosť, nemyslíte?

Aj to je hlavný dôvod, prečo investovať do zateplenia, vďaka ktorému sa vaše náklady na vykurovanie výrazne znížia. Možno majú niektorí ľudia voči zatepľovaniu zábrany, no mali by si uvedomiť, že návratnosť samotného financovania sa vďaka rastúcim cenám energií bude neustále skracovať.  Je však dôležité, aby ste k renovácií pristúpili komplexne a okrem zateplenia obvodového plášťu, strechy a najvyššieho stropu zaistili aj výmenu okien, ktorá je tiež veľmi dôležitá.

worker mounts sheets of polystyrene on external vertical walls

Výhody zatepľovania

Dôvodov, prečo zatepliť dom či panelák je viacero, no samotné ekonomické hľadisko je podstatnou špičkou ľadovca, pričom nám kompletné zateplenie domu ponúka i zvýšený komfort bývania.

Hlavným dôvodom je i zlepšenie vzhľadu domu, ktorý prispieva k celkovej pohode bývania a pozitívne pôsobí na kvalitu bývania či medziľudské vzťahy. Zateplenie zvyšuje tiež tepelnú pohodu a prispieva k zníženiu vzniku plesní na vnútornom povrchu obvodových stien. Majitelia zateplených domov oceňujú ochranu proti vonkajšiemu hluku a má aj pozitívny dopad na zdravie ľudí. Zlepšuje etický vzhľad budovy, zvyšuje jej hodnotu a predlžuje životnosť stavebných konštrukcií. Už teda rozumiete, prečo je zateplenie také nevyhnutné a najmä účinné?

Výmena okien či dverí

Zateplenie fasády je pre váš dom tiež skvelou voľbou, keďže ho chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a predlžuje sa tak jeho životnosť. Výmena starých okien za nové by mala byť vykonaná ešte pred samotným zatepľovaním obvodového plášťa. Staré okná nemusia vyhovovať tepelnej izolácií, čo môže viesť k vzniku tepelných mostov a budúcemu narúšaniu izolácie prevedeného zateplenia.

Dreaming Andy, peuceta / Dollar Photo Club