Výhody a nevýhody betónovej škridly

strecha-s-betonovou-skridlou-01

Odolnosť, pevnosť a mrazuvzdornosť, izolácia vlhkosti, premyslený strešný systém, životnosť či farebná stálosť patria medzi výhody betónovej škridly, pre ktorú si ju vyberá mnoho majiteľov budov. Aké sú jej nevýhody a prečo sa rozhodnúť práve pre túto strešnú krytinu?

Betónová škridla predstavuje skupinu tradičných výrokov, ktoré sú obľúbené predovšetkým vďaka svojej odolnosti, pevnosti, životnosti a mrazuvzdornosti. Tieto vlastnosti jej zaručujú neustály nárast popularity, vďaka čomu moderná betónová strešná krytina v súčasnosti predstavuje viac než šesťdesiatpercentný podiel na trhu realizovaných stavieb. Priaznivcov klasických striech okrem jej kvality uspokojí taktiež jej prirodzený vzhľad, široké spektrum farebných odtieňov a prijateľná cena.

Výhody betónovej škridly

Pozrime sa najskôr na výhody, ktoré betónová strecha ponúka pre staviteľov a majiteľov domov a budov. Potom, aby sme boli fér, si povieme aj o druhej strane mince a spomenieme aj nevýhody, na ktoré treba pri výbere krytiny na strechu pamätať.

1. Odolnosť, pevnosť a mrazuvzdornosť

Betónová škridla sa vyznačuje v prvom rade svojou pevnosťou. Táto vlastnosť ju priamo predurčuje na použitie v tých zemepisných šírkach, kde cez zimu sneží. Tento druh strešnej krytiny má nosnosť až 2000 N, navyše veľmi dobre odoláva klimatickým vplyvom.

Okrem zaťaženia snehom je to UV žiarenie, nápor vetra a v neposlednom rade aj pôsobenie chemických zložiek v ovzduší. Navyše, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu údržbu, má samočistiacu schopnosť a jej organické znečistenie je odstránené veľmi jednoducho a to v podobe dažďa či vetra.

Vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam odoláva pôsobeniu ohňa. Keďže ide o nehorľavý materiál triedy A1, nemôže horieť, ani sa vznietiť a v prípade požiaru do ovzdušia neuvoľňuje škodlivé látky. Obsahuje minimálne množstvo pórov (len približne deväť percent jej povrchu), do ktorých sa môže dostať voda a tým je vysoko mrazuvzdorná.  

2. Izolácia

Betónová krytina dokonale izoluje zrážkovú vodu, pričom bezpečný sklon strechy s takýmto typom krytiny je 22°. Okrem toho tiež výborne izoluje teplo, rovnako ako aj hluk v prípade silných dažďov alebo pri krupobití. Pri sklone strechy medzi 12 až 21° je potrebná kvalitnejšia doplnková hydroizolačná vrstva alebo podtesnenie.

3. Ucelený strešný systém

Všetci výrobcovia v dnešnej dobe ponúkajú betónovú strechu ako ucelený systém. Širokým výberom príslušenstva umožňuje betónová škridla komplexnú dodávku potrebného materiálu od okrajových a vetracích škridiel až po tie s úchytom na bleskozvod a ďalšieho, napríklad kotviaceho materiálu.

4. Ľahká montáž

Identické rozmery a tvar všetkých kusov škridiel a ďalších dielov betónového strešného systému umožňujú rýchlu a pomerne jednoduchú montáž, pretože všetky časti do seba presne zapadajú. Po správne vykonanej aplikácii betónovej škridly táto krytina neprepustí dažďovú vodu ani v prípade veľmi výdatných zrážok spojených so silným vetrom. Ak sa konkrétny diel alebo kus škridly poškodí, jeho výmena je rýchla a jednoduchá.

5. Dlhá životnosť materiálu

Betónová škridla sa vyrába z kvalitných surovín. Betón navyše časom dozrieva, čím sa pevnosť a kvalita materiálu postupne zvyšuje. Reálna životnosť betónovej strešnej krytiny sa odhaduje na minimálne päťdesiat a viac rokov. Tejto dlhej životnosti zodpovedá aj dlhá záruka na materiál, kde napríklad betónová škridla EURONIT ponúka záruku na tridsať rokov.

6. Stálosť tvaru a farby

Betón svojimi fyzikálnymi vlastnosťami zaručuje tvarovú a farebnú stálosť. Tento materiál je navyše prifarbený v celej škále farebných odtieňov a životnosť farby je zabezpečená aj jej povrchovou úpravou akrylátom. Povrch takto upravenej betónovej škridly môže byť buď matný alebo lesklý a okrem toho sa takto zabraňuje vzniku zdraviu škodlivých plesní.   

7. Ekologický materiál

Množstvo energie potrebnej na výrobu betónovej škridly je minimálne a to, že ide o vysoko ekologický materiál potvrdzuje aj fakt, že okolie výrobného miesta nie je zaťažené škodlivými emisiami. Rovnako sa betónová krytina správa aj po položení na strechu. Navyše, na jej výrobu sa používajú výhradne prírodné suroviny a jej výroba sa realizuje kombinovanou technológiou naťahovania a stláčania betónovej zmesi, čo zabezpečuje, že celý výrobný proces je šetrný k životnému prostrediu.

8. Univerzálnosť

Betón je napriek svojmu častému využitiu v priebehu svojej dlhej a bohatej histórie stále veľmi moderným stavebným materiálom. Tento typ strešnej krytiny je univerzálny predovšetkým svojim dizajnom a možnosťou farebnej variácie, ktorý je vhodný na pokrytie tak tradičného domu na vidieku, ako aj modernej budovy v mestskej časti. Rovnako sa môže aplikovať na strechy budov v akejkoľvek nadmorskej výške.

9. Priaznivá cena

Betónová strešná krytina je síce o niečo ťažšia ako tá pálená, no vzhľadom na jej pevnosť a odolnosť je možno vyrábať jednotlivé kusy škridiel väčších rozmerov, a tým znížiť ich počet na meter štvorcový. Takto sa samozrejme znižuje aj jej výsledná cena. Jej cenová atraktivita spočíva aj v tom, že betónovú škridlu netreba vypaľovať, čím sa do určitej miery redukujú náklady na jej výrobu. Cena preto zvyčajne býva jedným z najvýznamnejších argumentov pre výber práve betónovej krytiny.

Nevýhody betónovej škridly

V porovnaní s pálenou škridlou je betónová škridla ťažšia, čím kladie väčšie nároky na celkovú kvalitu a únosnosť krovu strechy. Ak sa otázka strešnej krytiny rieši pred samotným začatím stavby a jej váha sa takto berie do úvahy už vopred, betónová škridla nie je žiadnym problémom. V porovnaní s pálenou škridlou je v tom skrátka rozdiel. V prípade staršieho domu to niekedy môže spôsobiť menšie komplikácie, ktorým sa však dá zabrániť kompletnou výmenou krovu.

Môžeme teda povedať, že betónové strešné krytiny sú vhodnejšie pre novostavby, ktoré sú na jej váhu vopred konštrukčne pripravené. Hmotnosť strešného plášťa a zároveň veľký formát tohto typu krytiny má však pozitívny vplyv na stabilitu a odolnosť a to predovšetkým pri extrémnych poveternostných podmienkach.