Vyberáme pracovný odev

Pracovný odev by sme si mohli rozdeliť do dvoch kategórií. Prvú kategóriu si môžeme nazvať ako povinné pracovné odevy a druhú ako dobrovoľné pracovné odevy. Tie prvé podliehajú zákonnej úprave a to presne Nariadeniu vlády Slovenskej republiky o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. Tie druhé sú na zvážení každého z nás, či pri práci chceme používať pracovný odev.

Pracovné odevy a BOZP

Existujú teda prípady, kedy je vám zamestnávateľ povinný poskytnúť pracovný odev. Prvým prípadom je situácia, kedy nie je možné vylúčiť ani obmedziť nebezpečenstvo technickými prostriedkami, ale ani prostriedkami kolektívnej ochrany a metódami a formami organizácie práce. V nariadeniu je uvedený zoznam prác, ktoré pod toho spadajú.

Druhým prípadom, kedy je vám zamestnávateľ povinný poskytnúť pracovné odevy, je situácia, kedy pracujete v prostredí, kde sa vám pracovný odev mimoriadne opotrebováva alebo podlieha mimoriadnemu znečisteniu.

Pokiaľ ide o zákon, už máme jasno. Pracovný odev ale rozhodne nemusí byť len výsledkom zákonného príkazu. Mnoho z nás rado používa pracovný odev aj keď vôbec nemusí, mimo svojho zamestnania. Už veľa ľudí totiž prišlo na to, že pracovné odevy majú svoje veľké výhody.

Pracovné odevy od A do Z

Kvalitné pracovné odevy sa vyznačujú tým, že sú vyrobené z kvalitného materiálu a sú funkčné. Kvalitný materiál zabezpečí ich odolnosť a zvýšenú životnosť. Funkčnosť zabezpečí to, že majú také vlastnosti, vďaka ktorým  je pracovný odev vhodnejší než bežný odev. Môže to byť napr. jeho nehorľavosť, antistatické vlastnosti, v neposlednej rade ale tiež pohodlnosť Čo všetko si môžete predstaviť pod pojmom pracovný odev? Sú to:

  • Montérky
  • Zimné bundy
  • Profesné odevy
  • Reflexné odevy
  • Ochranné overaly
  • Pogumované obleky
  • Tričká, zimné vesty, mikiny, košele, termoprádlo, krátke nohavice
  • Rukavice
  • Pokrývky hlavy, opasky, nákoleníky, brašne, pásy na náradie, púzdra

Ako vidíte, výrobcovia pracovných odevov neponechajú nič náhode. Okrem vyslovene odevov, ako sú montérky, trička, mikiny atď., myslia aj na také pomôcky, ako sú nákoleníky či opasky.

Existujú pracovné odevy, ktoré sú určené konkrétnej profesii. Ide napr. o kováčsku či zváračskú zásteru, laboratórne plášte. Pogumované plášte sú zase vhodné pre ľudí pracujúcich vonku, ako sú napr. rybári. Montérky ocenia manuálne pracujúci ľudia naprieč profesiami, od pracovníkov vo výkopových prácach až po automechanikov.

Vyberte si pracovný odev, ktorý je ušitý priamo pre vaše potreby. Taký aby bol vysoko funkčný ale pritom pohodlný. Uplatnite u vášho zamestnávateľa právo na pracovný odev.