Vyberáme nové okná

Woman near window raising hands facing the sunrise at morning

Počas života ľudia čelia niekoľkým rozhodnutiam, ktorým sa asi nikdy nevyhnú, ako napríklad výber školy, výber zamestnania, výber auta či bývania. Do tejto zbierky sa v posledných rokoch pridáva aj výmena okien.

V škole ostávate dlhé roky, v zamestnaní niekoľko rokov, bývanie s vami ostáva aj polovicu vášho života. S novými oknami je to rovnaké. Ak si raz vyberiete, vaše rozhodnutie vás bude dlho sprevádzať.

Najhoršie, čo by sa mohlo stať, je vybrať si okná a potom zistiť, že by ste ich najradšej vymenili alebo že sa k vašej nehnuteľnosti nehodia. Aby sme vám dilemu výberu nových okien uľahčili, prečítajte si nasledovné typy.

Pravdepodobne vám na myseľ ako prvé prídu plastové okná, ktoré sa stali u mnohých ľudí prvou voľbou. Vyrábajú sa z Polyvinylchloridu, druhou najpoužívanejšou umelou hmotou na Zemi.

Polyvinylchlorid našiel vďaka svojím vlastnostiam široké uplatnenie v stavebníctve. Výhody tohto materiálu spočívajú predovšetkým v nenákladnej výrobe, ľahkému spracovaniu a odolnosti voči rôznym chemikáliám.

Avšak okná z tohto materiálu bývajú najrozšírenejšou voľbou, neznamená to, že budú správnou voľbou aj pre vás. Veľmi záleží aj na estetickom hľadisku. Nie všetky okná z plastu sa hodia k všetkým typom budov.

Druhou častou voľbou sú drevené eurookná. Keďže je to organický materiál, hodí sa takmer ku každej budove. Drevené okná sa vyrábajú z rôznych typov drevín, nie výlučne z jedného typu dreva, takže si viete vybrať podľa rôznych vlastností, ktoré daná drevina ponúka a do akej klímy a počasia sa najviac hodí.

Drevo má perfektné tepelné aj zvukovo izolačné vlastnosti. V prípade výroby okien z trojskla je táto izolácia ešte väčšia. Asi najväčšou výhodou dreva je jeho výdrž a odolnosť. Pri správnej starostlivosti dokáže vydržať minimálne 80 rokov a viac, čo je dvojnásobok oproti plastovým. Avšak nečakajte, že táto odolnosť vzniká sama od seba. Keďže je drevo prírodný materiál vplýva naňho vlhkosť. Ochrániť drevo môžete len pravidelnými nátermi.

Ak však chcete naozaj kvalitné okná, pouvažujte nad drevohliníkovými oknami. Zo všetkých typov sú síce najdrahšie, ale kvalitou a odolnosťou sa im len máločo vyrovná. Kombinácia technológii v podobe hliníka v kombinácii s drevom znásobuje jeho odolnosť voči počasiu a vetru, čím sa jeho životnosť značne predlžuje.

 

FOTO: © Ivan Kruk / Dollar Photo Club