Viete, prečo je cestovné poistenie také dôležité?

V dnešnej dobe je možnosť vycestovať za hranice Slovenska nekonečná. Či už sa vyberiete prebádať kúty Európy, Afriky alebo exotickej Južnej Ameriky, cestovné poistenie by vám zaručene nemalo chýbať. Ani vtedy, keď cestujete trebárs na nákupy do Rakúska alebo Poľska. Pýtate sa prečo? Čítajte ďalej!

Či sa chystáte za hranice na dovolenku, pracovné stretnutie alebo len navštíviť svojich blízkych a priateľov, vždy je lepšie cestovať s poistením. Jednoducho, poistenie na cestovanie je základ. Prečo?

V prvom rade si treba uvedomiť, že výška poplatkov za poskytnuté zdravotné služby v nemocniciach a na súkromných klinikách v zahraničí je diametrálne odlišná od tých našich. Navyše, doma vám istú časť – ak nie celý lekársky zákrok – hradí vaša poisťovňa. V zahraničí musíte za ošetrenie zaplatiť z vlastného vrecka.

Poistenie v zahraničí

Ak cestovné poistenie považujete za zbytočnosť a rozhodli ste sa risknúť to, môžete. No v prípade, že by ste potrebovali vyhľadať lekársku pomoc, váš výlet sa môže značne predražiť.

Ako to funguje?

Predstavte si, že ste na exotickej dovolenke v Peru a pri objavovaní magického Machu Picchu, Strateného mesta Inkov, si na vysokých schodoch, v nebeskej výške cez 2400 metrov nad morom, vykĺbite členok. Za prvé bude problematické dostať vás na záchytné parkovisko, z ktorého vás musí odviezť autobus k nižšie položenej vlakovej stanici.

roblém bude s vyhľadaním lekára a so základným ošetrením. A verte, že medzi majestátnymi horami, viac ako 70 kilometrov od strediska Cuzco, vám kartička nášho zdravotného poistenia stačiť nebude. Ošetrenie budete musieť zaplatiť v hotovosti. Čím horší úraz, tým viac peňazí si musíte pripraviť.

Výhodou cestovného poistenia je v takomto prípade fakt, že po návrate domov vám poisťovňa takéto náklady preplatí. Stačí si pripraviť doklad o zaplatení ošetrenia a lekársku správu alebo potvrdenie o hospitalizácii. S cestovným poistením nie je problém využiť ani služby súkromného lekára. Plusom je, že v prípade potreby pri zranení môžete ihneď kontaktovať poisťovňu.

Nie len úrazy

Cestovné poistenie nekryje len liečebné náklady a náklady spojené s úrazmi. Všetko záleží od druhu vybraného poistenia. Niektoré balíky ponúkajú aj poistenie odcudzenia, zničenia alebo straty cestovných a osobných dokladov, poistenie batožiny a vecí osobnej potreby, poistenie právnej pomoci a kaucie, poistenie zodpovednosti za škodu či dokonca poistenie technickej pomoci v zahraničí. Aj keď sú tieto poistenia o niečo drahšie ako tie základné, v konečnom dôsledku by vás prípadné nepríjemnosti bez poistenia vyšli omnoho drahšie.

Kde zoženiem poistenie?

Poistenie nie je vôbec ťažké vybaviť. Ideálne je navštíviť priamo vybranú poisťovňu alebo si vybaviť cestovné poistenie online. Je len na vás, ktorý spôsob si zvolíte. Uzatvorenie poistenia online vám pritom zaberie len pár minút, priamo z pohodlia domova. Navyše, máte podrobný prehľad a kedykoľvek môžete využiť služby online asistentov.

Keď rozhoduje cena…

Čo sa týka ceny, tá sa mení v závislosti od rôznych okolností. Či napríklad cestujete do Európy alebo máte namierené pozrieť si zvyšok sveta, či cestujete sami alebo s rodinou a podobne. Cena sa odvíja aj od počtu dní, ktoré chcete byť poistení.

Príklad:

Ak by ste chceli vycestovať na rodinnú dovolenku do Chorvátska na 7 dní, poistenie by vás vyšlo od 20 do 30 EUR, v závislosti od zvoleného balíka poistenia. Ak by ste mali chuť zavítať do krajín mimo Európskej únie, ceny za poistenie sa nepatrne zvýšia. Rozdiel však nie je veľký a výhodné poistenie vybavíte už do 45 EUR. Cestovné poistenie tak vôbec nie je drahé, ak by sme to porovnali napríklad s prípadnými vzniknutými nákladmi za liečbu alebo úraz.

Celoročné cestovné poistenie

Ak patríte k vášnivým cestovateľom, cestujete často za prácou mimo Slovenska alebo len občas vybehnete von – no nechce sa vám zakaždým navštevovať poisťovne – určite zvážte možnosť celoročného poistenia. Nemusíte sa tak trápiť s poistením, ak kamsi cez rok vyrazíte. A môže to byť pokojne len návšteva Viedne alebo víkendový výlet na Moravu.  Cestovné poistenie je potrebné i tam. Aj keď si poviete, že sa vám predsa nič nemôže stať, myslite na staré známe “čert nikdy nespí”

Čo ak nemám na dovolenke poistenie?

Ak sa vám z nejakých príčin nepodarilo uzavrieť cestovné poistenie a už sa nachádzate vo svojej dovolenkovej destinácií, dôležité je mať u seba aspoň európsky preukaz poistenca. Vďaka nemu môžu prípadné poplatky za ošetrenia o čosi klesnúť. Nenahradí to však cestovné poistenie. Vybaviť cestovné poistenie online vám zaberie len pár minút, no môže vám ušetriť niekoľko hodín vybavovania. Preto neváhajte a vybavte si ho aj priamo počas dovolenky.

Poistite sa aj pri návšteve Tatier

Slovákov doma chráni povinné zdravotné poistenie, ktoré si musí platiť každý. Avšak taký zásah horskej záchrannej služby na vrcholkoch tatranských štítov rozhodne nepatrí do štandardného povinného poistenia. Ak milujete turistiku a chodíte po horách často, odporúčame vám vybaviť si cestovné poistenie, aj napriek tomu, že zostávate na Slovensku. V prípade, že by ste neboli poistení a ratoval by vás vrtuľník, zaplatili by ste Leteckú záchrannú službu zo svojej kapsy. A vyšlo by vás to poriadne draho, až niekoľko tisíc EUR.

Poistenie nákladov na zásah horskej záchrannej služby platí v Belianskych Tatrách, Malej Fatre, Nízkych Tatrách, Pieninách, Stredných Beskydoch, Slovenskom raji, Veľkej Fatre, Vysokých Tatrách a Západných Tatrách a kryje aj spomínaný zásah Leteckej záchrannej služby.