Veľrybám hrozí definitívne vyhynutie!

Seizmické testy, ropa a zemný plyn – toto všetko na úkor najvzácnejších druhov veľrýb, ktorým hrozí absolútne vyhynutie. 

Už pred rozkvetom lovu veľrýb rybári vedeli, ktoré kúsky boli pre nich tie „pravé“ a dali sa najjednoduchšie uloviť. Nanešťastie, dnes musia veľryby čeliť novej a oveľa invazívnejšej hrozbe – moderným seizmickým vzduchovkám na hľadanie ložísk ropy a zemného plynu pod dnom oceánu.

Veľryby boli ohrozované celé stáročia. Ich počet prudko klesol v roku 1700 – z dôvodu nadmerného rozšírenia veľrybárskeho priemyslu. Veľryby sa snažia dohnať straty, no darí sa im to len čiastočne. Trvá totiž dlho, kým sa vyvinú a rozmnožia, ale tiež musia naďalej odolávať hrozbe v podobe človeka. Hoci je dnes komerčný lov veľrýb zakázaný, stále čelia zraneniam  a úmrtiam pri neželanom „stretnutí“ s loďou.

S novým seizmickým testovaním je situácia ešte horšia. Americké ministerstvo vnútra v súčasnej dobe zvažuje v Severoatlantickej oblasti s veľkým výskytom veľrýb otvorenie stanovišťa na seizmické skúšky. Testy vytvárajú zvukové vlny, ktoré pomáhajú nájsť ropu a zemný plyn. Zvukové vlny sú generované pomocou seizmických vzduchoviek. Výbuch spôsobený stlačeným vzduchom znie 100.000 krát silnejšie, ako keby ste stáli v blízkosti prúdového motora. Tieto výbuchy sa môžu opakovať každých 10 minút, niekoľko dní až týždňov. Výsledkom môže byť prechodná alebo trvala hluchota veľrýb, opustenie loklaity, narušením párenia či kŕmenia, ba dokonca hrozí reálne aj smrť.

Plánovaná testovacia oblasť sa tiahne pozdĺž východného pobrežia medzi Delaware a strednou Floridou. Prechádza ňou „migračných trasa veľrýb.“  Viac ako 138.000 morských cicavcov by mohlo byť vážne zranených alebo usmrtených, vrátane veľmi vzácnych veľrýb. A ak sa budú robiť ropné vrty aj v Atlantiku, boli by ohrozené aj tie najvzácnejšie veľryby.

S pobrežnými vrtmi to nie je bezpečnejšie, než tomu bolo pred štyrmi rokmi, kedy došlo k úniku ropy pri explózii Deepwater Horizon.

Deepwater Horizon bola plávajúca vrtná plošina postavená v roku 2001. Vlastnila ju firma Transocean a do septembra 2003 bola prenajatá firme BP. V septembri 2009 vyvŕtali najhlbší ropný vrt v histórii. Dňa 22. apríla 2010 sa potopila pri vŕtaní v Mexickom zálive v dôsledku explózie, ku ktorej došlo o dva dni skôr. Samotný vrt však zostal otvorený a začalo z neho unikať veľké množstvo ropy.

Spojené štáty by nemali otvoriť v Atlantiku základne seizmickej skúšky, ani vykonať ropné vrty! Rozhodne nie je potrebné podrobiť tieto veľryby ďalším rizikám. Prezident Barack Obama by mal  prehodnotiť svoje plány, ktoré umožňujú použitie seizmických vzduchoviek a mal by počúvnuť 14 pobrežných komunít; viac ako 150 národných, štátnych a miestnych volených úradníkov či 160 organizácii so zameraním na životné prostredia a ochranu živočíchov, ktoré majú nepriateľský postoj k seizmickým skúškam. Nepotrebujeme zatiahnuť Atlantik do výbušnej zóny, aby sme uspokojili naše energetické potreby.

Zroj a foto: livescience.com