Umenie ako veda

Tanec je komunikácia medzi telom a dušou. Vyjadruje to, na čo slová nestačia. Je to vášeň, život, umenie a podľa najnovšieho i celkom solídna veda. Tentokrát však nemáme na mysli zložité choreografie a talent pre rytmus. V tanci totiž nemôžeme byt dobrí alebo zlí. Môžeme len žiť pre tanec alebo tancovať pre život. Toto si povedala i riaditeľka Centra pre výpočtovú teóriu relativity a gravitácie na Rochester Institute of Technology Manuela Campanelli. Nechala sa viesť ľahkosťou tanečného umenia, jeho nadčasovosťou či kreativitou, a dokázala, že aj energický tanec a „nudná“ veda majú toho skutočne veľa spoločné. Dokážu splynúť v tej najprirodzenejšej podobe. Výsledkom môže byť potom už iba dokonalosť

AstroDance

Manuelin tím vzal na seba ťažkú úlohu. Prostredníctvom tanca chce širokým masám ponúkať vysvetlenie zložitých javov astrofyziky. Vzdelávanie sa tak pre nepočujúcich a nedoslýchavých, ako aj pre študentov z rozvojových krajín, stalo zážitkom i zábavou v jednom. Je to práve tanec, komu sa podarilo prelomiť predsudky, ktoré sa zvyknú smerom k zložitým vedným odborom vytvárať. Jedinečné kulisy a profesionálni tanečníci na parkete doslova kúzlia a  veda si prostredníctvom nich získava svoje dominantné miesto aj medzi laikmi. Ak sa Vám doteraz pri matematike alebo fyzike dvíhal žalúdok, tak po tomto predstavení sa pre Vás stanú najobľúbenejšími odbormi. Grant z US National Science Foundtation má Manuele pomôcť vypracovať program, prostredníctvom ktorého plánuje kombináciou tanca a astrofyziky dobýjať moderný svet, v ktorom je ešte stále veľa nevzdelaných a zaostalých ľudí. 

vznik vesmíru

Tanečný tím AstroDance ponúka svojim divákom témy ako je vznik vesmíru, ale aj kontroverzná fúzia čiernych dier. Vďačnou témou je tiež Mliečna dráha a Campanelli sa nechala počuť, že pohyb, čas, priestor či gravitačná sila sa nedá lepšie vyjadriť ako práve tancom. Vizualizácia celej problematiky vedu určite zatraktívni a pritiahne nemalú pozornosť publika. AstroDance sa domnieva, že takéto vyučovanie má budúcnosť. A my s ním celkom pokojne môžeme súhlasiť. Tanec je totiž balansovanie medzi dokonalosťou a krásou. Nuž a veda je založená na podobných princípoch. 

časopriestor

Momentálne pracuje tím na nakrúcaní niekoľkých videí, ktoré chce následne vystaviť prísnej kritike vedcov a umelcov. Pokiaľ uspeje, chystá sa na nakrútenie vzdelávacieho dokumentárneho filmu. Ten bude potom kolovať medzi verejnosťou. Okrem toho budú vykonávať rôzne akcie a živé vystúpenia. Len čas ukáže, aký vplyv bude mať tento projekt na šírenie vedeckých, technologických, inžinierskych a matematických informácií. No už samotný nápad si zaslúži našu úctu. 

Zdroj a foto: livescience.com