Typy, vzory, materiály snehových reťazí na off-road, SUV a 4×4

Jazda v horských a zasnežených oblastiach môže byť zradná ak vozidlo nemá dostatočnú trakciu. Trakcia je vlastne záber, ťah. Počas zimy poskytujú zvýšenú trakciu nielen zimné pneumatiky, ale najmä snehové reťaze – vďaka nim je jazdenie oveľa bezpečnejšie.

Snehové reťaze na 4×4, offroad, SUV sú vhodné na sneh a ľad, ale aj na všetky extrémne terény počas celého roka – blato, piesok, sutinu. Vedieť podľa čoho kúpiť ideálny typ reťazí a ako vybrať správnu veľkosť robí jazdu v nepriaznivých podmienkach menej stresujúcou. Najlepšie sa kupujú tam, kde je ponuka snehových reťazí najširšia a na všetky typy vozidiel skladom.

PRÉMIOVÉ SNEHOVÉ REŤAZE

V porovnaní s ostatnými reťazami poskytujú mimoriadnu priľnavosť a brzdný účinok na snehu a ľade. Pozostávajú z vysoko odolných prvkov, vďaka čomu sú vhodné na každodenné používanie, plus sú dostatočne odolné, aby vám vydržali viac rokov. Väčšinou majú jednoduchý systém nahadzovania, čo výrazne skracuje čas vášho vystavenia sa zime. Ich nadobúdacia cena je v porovnaní so štandardnými síce vyššia, ale sú ideálnou voľbou pre vodičov, ktorí chcú tú najvyššiu trakciu.

ŠTANDARDNÉ SNEHOVÉ REŤAZE

Štandardné snehové reťaze sú zlatou strednou cestou vo vzťahu k cene, výkonu a trvanlivosti. Zlepšujú trakciu a sú skvelou voľbou pre vodičov v oblastiach s pravidelnou snehovou pokrývkou a pre tých, ktorým nestačia zimné pneumatiky a chcú zvýšenú trakciu počas celej zimnej sezóny.

SNEHOVÉ REŤAZE PRE PRÍPAD NÚDZE

Významne zlepšujú trakciu v snehu a na ľade. Sú vhodné pre tých, ktorí budú jazdiť v takýchto podmienkach iba príležitostne, alebo budú snehové reťaze potrebovať pre prípad núdze. Zväčša sú finančne najmenej náročné. Do tejto kategórie patria napríklad odolné textilné snehové reťaze (tzv. autoponožky – autosocks), ktoré sú veľmi skladné a ľahké. Plus chránia plechové disky a elektróny, pretože sú z inovatívnej textílie.

VYHOTOVENIE OCEĽOVÝCH ČLÁNKOV SNEHOVÝCH REŤAZÍ

Väčšina reťazí je vyrobená z ocele, vďaka čomu sú veľmi odolné a trvácne. Jednotlivé články sú vyrobené tak, aby boli dostatočne pevné na jazdu po snehu a záber na ľade.

Používa sa bežná oceľ alebo legovaná, pre dosiahnutie lepších vlastností:

  • Nízkouhlíková oceľ je pevná, odolná a najekonomickejšia.
  • Oceľ legovaná mangánom a niklom je pevná, trvácna a odolná proti korózii.
  • Oceľ legovaná titánom tiež odoláva korózii a je extrémne pevná a trvanlivá.

VZOR SNEHOVÝCH REŤAZÍ

Vzor, aký snehové reťaze na kolese tvoria, ovplyvňuje stupeň nimi poskytovanej trakcie:

Rebrinový vzor

Vzor reťazí pripomína rebrík – reťaze sú po pneumatike rozložené v horizontálnych líniách. Vynikajúca priľnavosť a kontrola nad vozidlom pri jazde vpred.

Diagonálny „V“ vzor

Reťaze majú cik-cakový vzor – diagonálne cez pneumatiku. Uhlopriečne rozloženie reťazí poskytuje lepšiu trakciu a kontrolu nad vozidlom najmä v zákrutách.

Diamantový vzor

Reťaze tvoria kosoštvorcový vzor – vertikálne aj diagonálne cez pneumatiky. Poskytujú zvýšenú trakciu a zlepšujú brzdný účinok pri jazde vpred a v zákrutách.

Hustý vzor, ktorý pokrýva celú pneumatiku

Reťaze pokrývajú celé kolesá rôznymi spôsobmi. Vynikajúca trakcia pri jazde dopredu i do ostrých zákrut, ako aj pri brzdení. Ideálne pre offroad a maximálnu záťaž.