Trampolína odnaučí Vaše dieťa vysedávať pred počítačom

Počas prázdnin je v našich domácnostiach snáď najčastejšie skloňované slovo nuda. A keď sa deti nudia, tak ich to ťahá k počítačom viac ako inokedy, pretože na internete sa stále niečo deje a dá sa tu „výborne“ vyplniť čas. Ak ste dobrý rodič, iste Vás vysedávanie Vašej ratolesti pri PC zlostí. Výbornou alternatívou, ako ju dostať spoza monitora, je skákanie na trampolíne. To poslúži nielen ako skvelá zábava, ale deti si tu precvičia aj svoje telo bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Deti zabudnú na sedavý spôsob života a perfektne sa rozhýbu. Kedysi predstavovali trampolíny trenažér pre pilotov, dnes sú schopné popasovať sa s nesprávnymi pohybovými a sedacími návykmi detí i dospelých. Čo poviete, zaskáčete si?

trampolina oranzova

Čoraz viac obľúbené

Existuje vôbec lepší spôsob, ako deti vyvetrať na čerstvom vzduchu a zároveň ich „prinútiť“ sa hýbať? Toto je tá najväčšia devíza trampolín, ktoré sú čoraz rozšírenejším doplnkom rodinných záhrad. Deti berú skákanie ako vynikajúcu formu zábavy, no nie zriedka si ich kupujú aj dospelí jedinci, ktorí sú nadmerne vystavení stresu, majú sedavé zamestnanie alebo ich trápia ťažkosti s chrbticou. K dispozícií sú okrem vonkajších modelov aj interiérové. Takto sa nemusíte svojej obľúbenej činnosti vzdať ani v sychravom počasí.

Ako zvýšiť bezpečnosť na maximum?

Mnoho rodičov sa uspokojí s natiahnutím ochrannej siete, čo však podľa kompetentných poskytuje len klamlivý pocit bezpečia. Zdanlivo pokojní nechajú tak rodičia svoje deti bez dozoru, pričom tie na trampolínach neraz vyvádzajú krkolomné kúsky a ľahko si tak ublížia.

Na čo teda nesmieme pri správnom skákaní zabudnúť?

  • Sieť je málo platná, ak je natiahnutá neodborne, prípadne sa na trampolíne správame nevhodne.
  • Deti pod šesť rokov sú najrizikovejšou skupinou, ktorá by sa mala väčším trampolínam úplne vyhnúť. Najmenšie deti totiž ešte nevedia dobre koordinovať svoje pády. Preto, ak takémuto dieťaťu skákať dovolíte, nikdy ho nespúšťajte z očí a dbajte na to, aby skákalo osamote, bez iných detí.
  • Vážne zranenia, ktoré pri nesprávnom skákaní na trampolíne hrozia, sú poranenia hlavy či krku. Bez vhodného tréningu preto nerobte žiadne saltá, premety či kotrmelce!
  • Umiestňujte trampolínu na vhodné povrchy, nikdy nie na príliš tvrdý a nerovný podklad, tiež ju nedávajte do blízkosti stromov či plotov.
  • Učte deti, aby skákali predovšetkým v strednej časti trampolíny.

Keď sa vyvarujete všetkých bezpečnostných rizík a budete deťom pri skákaní nablízku, veríme, že si pobyt a pohyb na trampolíne všetci dokonale užijú. Tak smelo do toho!

Zdroj:

theguardian.com/lifeandstyle/2013/aug/11/are-trampolines-safe-children-play

Foto:

files.najlacnejsietrampoliny.sk/200000144-e4fd0e6f0a/trampolina%20oranzova%20active%20hobby%20312%20s%20rebrikom.jpg