Tieto 4 veci musíte urobiť pred odletom

Young woman in the airport

Lietanie je dnes dostupné naozaj pre každého. Neveríte? Nie je tomu ani mesiac, čo Ryan Air ponúkal spiatočné letenky z Prahy do Londýna za menej ako 2 €. Stačí len striehnuť na najlacnejšie letenky a za pár euro môžete letieť do zaujímavých destinácií. A keď sa to podarí, zrazu ani sekundu neváhate a letenky kupujete. Až potom si uvedomíte, že si musíte vybaviť dovolenku, nájsť ubytovanie a podobné veci, ktoré vám mozog pri snovej cene letenky zatlačil do úzadia. Aj preto by ste mali urobiť tieto 4 veci predtým, ako poletíte.

 

  1. Zapnite Google a pripravte sa

Príprava na cestu je veľmi dôležitá – googlite, ako sa dostanete z letiska do mesta, ako sa dostanete na adresu vášho ubytovania, aká je aktuálna politická či spoločenská situácia, aby ste neprišli do Atén práve vtedy, keď tam budú vrcholiť demonštrácie. Tiež si zostavte plán pamiatok, miest a reštaurácií, ktoré chcete vidieť, navštíviť, skúsiť. Jednoducho by ste mali byť pripravený tak dobre, že turistom z Ázie by ste mohli robiť turistického sprievodcu.

 

  1. A čo doklady, stále platia?

Nepovažujte to automaticky za bod, ku ktorému dáte fajku. Skontrolujte si, či vám platia doklady aj dva 2,3 dni po plánovanom návrate. Veď čo keby ste si museli predĺžiť návštevu Londýna o deň kvôli zmeškanému letu a skončila by vám platnosť dokladov? Nič príjemné.

 

  1. Pripravte sa na najhoršie

Chystáte sa do exotickej krajiny? Získajte informácie o možných chorobách, proti ktorým by ste sa mali nechať zaočkovať. Tiež sa poraďte s lekárom, aké lieky by ste si mali so sebou zobrať ako železnú rezervu. Či kvôli tomu, že v danej krajine sa nebudú dať zohnať, alebo budú extrémne drahé. Ak sa chystáte na viac prestupov a letíte do menej rozvinutých krajín, je dobré mať so sebou externé alebo aspoň náhradné batérie do mobilov, lebo čo keby náhodou.

 

  1. Príďte na letisko skôr

Vždy majte dostatočnú rezervu pri ceste na letisko. Rátajte s tým, že vždy budete minimálne hodinu meškať a podľa toho sa zariaďte. Ak sa chystáte ísť na letisko autom, rezervujte si parkovanie na letisku v Prahe, Viedni či Bratislave. Je to pre vás lacnejšie a tiež máte istotu, že nebudete musieť hľadať iné parkovisko, lebo to letiskové bude preplnené.

 

FOTO: © Ekaterina Pokrovsky / Dollar Photo Club