Tepelné čerpadlo alebo klimatizácia?

 

klimatizacia

Tepelné čerpadlo je možné použiť pre kúrenie, ale aj chladenie. Funguje na princípe schopnosti obrátiť cyklus odoberania a odovzdávania tepla z jedného priestoru do druhého. Prostredníctvom neho možno napríklad ohrievať úžitkovú vodu, ale i vodu v bazéne.

Výhodou je, že tepelné čerpadlá sú energeticky efektívnejšie ako iné vykurovacie telesá. Je to zariadenie, ktoré dokáže odoberať inak nevyužiteľné teplo z rôznych prírodných zdrojov nachádzajúcich sa v blízkosti obydlí – z okolitého vzduchu, pôdy, povrchovej a podzemnej vody. Zdrojom však môže byť aj vzduch a teplo, ktoré vznikájú ako „odpad“ pri rôznych technologických procesoch a samozrejme, aj slnečné žiarenie.

Klimatizácia je ďalším spôsobom, ako sa v lete schladiť a v zime udržať teplo. Najčastejšie má podobu nástenných jednotiek. Tepelné čerpadlo je tiež zdrojom tepla pre klimatizáciu, ba aj príjemného chladu na osvieženie domácnosti v horúcich dňoch.

Podľa čoho sa riadiť pri výbere klimatizácie?

Pri výbere klimatizácie berte ohľad na reálne parametre interiéru, objem miestností, veľkosť okien, no aj orientáciu na svetové strany. Typ a výkon konzultujte s odborníkmi v špecializovaných predajniach.

Všímajte si výkon

Ak si vyberiete systém s príliš vysokým výkonom, môže Vás zaskočiť prievan, výkyvy teplôt a v neposlednom rade aj zvýšené náklady na prevádzku, ktoré súvisia s častým zapínaním a vypínaním zariadenia. Pokiaľ si, naopak, vyberiete systém s nízkym výkonom, nebude dosiahnutá požadovaná teplota, klimatizácia bude neustále zapnutá, a to Vám napokon rovnako zvýši náklady na prevádzku a následkom je i jej nízka efektívnosť. Pred kúpou preto berte do úvahy všetky tieto faktory.

Ak ste zhodnotili, že sa Vám takéto zariadenie v domácnosti zíde, lídrom vo výrobe čerpadiel, vetraní a klimatizačných systémov je aj značka Daikin.

Zdroj: Stavebnik.sk

Foto: airqualitybg.com