Stropné svietidlá skrývajú viacero výhod. Presvedčte sa o nich aj vy a použite ich do svojho interiéru

zavesné svietidláCentrálne osvetlenie miestnosti musí poskytnúť dostatočnú intenzitu svetla pre celý priestor. Ak to nedokáže, výrazne sa narúša komfort z jeho užívania. Niekedy ako centrálny zdroj svetla volíme klasické lustre, inokedy zas stropné svietidlá. Druhá menovaná možnosť predstavuje praktickejšiu a prispôsobivejšiu formu osvetlenia, pretože je ideálna na využitie v akomkoľvek priestore.

Ak výška stropu hrá proti lustrom

Bežná výška stropov interiérov siaha približne na úroveň 260 centimetrov. V prípade, že do toho svojho chceme umiestniť výrazné závesné svietidlo, to môže mať znížený zdroj svetla oproti podstave pokojne až o pol metra či dokonca viac. Znížený zdroj však predstavuje výraznú prekážku pri bezproblémovom pohybe v priestore, preto je luster vhodné použiť len do častí miestností, pod ktorými nechodíme. A to najmä nad konferenčný stolík, prípadne jedálenský stôl. Čo však, ak to nie je možné? Vtedy preferujte práve stropné svietidlá.

Stropné svietidlá ako voľba pre jednoduchosť, ale aj odvážne riešenia

1774(2)Stropné svietidlá ukroja z výšky priestoru len pár centimetrov, často dokonca menej, než 10. Preto ich môžete osadiť prakticky kdekoľvek- nikde vám nebudú zavadzať. Dokonca aj do miestností, kde je výrazne znížený strop, napríklad do pivníc, komôr alebo dielní. Výhodou je aj ich dizajn, keďže na trhu dnes nájdete jednak neutrálne prevedenia s možnosťou zakomponovania do akýchkoľvek priestorov, tak aj skutočné dizajnové kúsky, ktoré vyšperkujú vašu obývačku, kuchyňu či spálňu. A to napríklad rozličné veľkoformátové svietidlá premieňajúce časť zo stropu na veľkú žiarivú plochu, prípadne stropné svietidlá s perforovanými tienidlami. Tie prepúšťajú svetlo nepravidelne, a tak v priestore vytvárajú netradičné svetelné hry.

Preferujte LED svietidlá

Svietidlá určené priamo na primontovanie na strop vám ponúkajú aj príležitosť na šetrenie elektrickou energiou. Väčšina z nich je totiž stavaná na moderné LED zdroje, ktoré majú často až 10-násobne nižšie nároky na energiu, než bežné žiarovky. Zároveň LED svietidlá dokážu svietiť až do 50 000 hodín, čo je s 2 000 hodinami svietenia bežných zdrojov prakticky neporovnateľné číslo.