Splachovanie nasucho: Ako na to?

Revolučný vynález šetrí obrovské množstvo vody, je priateľský k životnému prostrediu a developerom uľahčuje cestu k certifikácii budov.

Pisoár bez vody a zápachu

Znie to neuveriteľne, ale prevádzka jedného klasického pisoára vo verejnej budove si vyžaduje viac ako 100-tisíc litrov vody ročne. Niet sa preto čo čudovať, že vynález pisoára bez vody sa už niekoľko rokov stretáva s priaznivou odozvou. Jeho výrobcovia i dodávatelia zdôrazňujú predovšetkým ekologickú stránku a nižšie náklady na údržbu. Obavy zo zápachu rozptyľujú skutočnosťou, že ho spôsobuje  rozklad organickej hmoty baktériami, ktoré sa nachádzajú vo vode. Takže bez prístupu vody by zápach nemal vznikať.

Hygiena

Pri porovnaní množstva mikroorganizmov a koncentrácie amoniaku v rámci štúdie Kalifornskej univerzity Los Angeles sa zistilo, že z hygienického hľadiska sú pisoáre bez vody porovnateľné s tými klasickými. Ich špecifický tvar zároveň zabraňuje usádzaniu baktérií a bezdotykový systém eliminuje ich šírenie. Navyše, na čistenie bezvodého pisoára stačí pravidelný postrek biologickým čističom.

Ako to funguje?

V sifóne pisoára bez vody sa nachádza zariadenie, ktoré zabezpečuje odtok kvapaliny a zároveň likvidáciu zápachu. Na trhu je niekoľko typov takýchto zariadení a všetky sa vyznačujú vysokou funkčnosťou a dlhou životnosťou. Zároveň sa starajú o to, aby spolu s močom sa do potrubia odplavili všetky nečistoty, ktoré by do bezvodého pisoára mohli spadnúť.

Dizajn

Od vynálezu bezvodného pisoára uplynulo už dosť rokov na to, aby ste si mohli vyberať nielen na základe technických parametrov, ale aj podľa vzhľadu a materiálu. K dispozícii sú modely zo sanitárnej keramiky, nerezu či sklolaminátu so špeciálnym povrchom. Niektorí dodávatelia ponúkajú možnosť výberu rôznych farebných odtieňov, ktoré sa vyrábajú na objednávku.