Pri poľovaní je dôležité presné mierenie

Poľovníctvo je rozšíreným koníčkom po celom svete. Poľovník loví zver pomocou rôznych zbraní, pri každom druhu zbraní je nutné správne mierenie. Práve spôsob a presnosť streľby je naviazaná na mierenie. Pri strelných zbraniach využívaných v poľovníctve je viacero možností mierenia.

Tak ako zbrane na športovú streľbu alebo sebaobranu, využívajú aj zbrane na lovecké účely viacero systémov. Najčastejšie ide o puškohľady, otvorené mieridlá či kolimátory. Každý z týchto spôsobov má svoje výhody aj nevýhody. V tomto článku sa vám pokúsime priniesť ich stručné charakteristiky.

puskohlady-kolimatory-polovnickepotreby.sk

Otvorené mieridlá sú jednoduché, ale menej presné

Ide o klasické vonkajšie mieridlá, ktoré pozná každý minimálne z použitia na vzduchovkách. Ich výhodou je dostupná cena, trvácnosť, praktickosť a presnosť, avšak presnosť klesá spolu so stúpajúcou vzdialenosťou. Práve pre tieto dôvody sa pri poľovníckych alebo loveckých zbraniach využívajú menej. Využívané sú hlavne pri brokových zbraniach a zbraniach určených na lov na krátku vzdialenosť.

Puškohľady sú presné a overené

Pri puškohľadoch hovoríme o súbore šošoviek, ktoré priblížia opticky cieľ a vďaka nim je umiestnenie zásahu oveľa presnejšie a jednoduchšie aj na väčšiu vzdialenosť. Pre svoju funkčnosť nepotrebujú žiadny externý zdroj svetla a ani napájania a pri správnej starostlivosti je ich životnosť prakticky nekonečná.

Puškohľad by sa dal jednoducho charakterizovať ako ďalekohľad, ktorý umožňuje optické zväčšenie cieľa. Dôležité pre presnosť streľby je jeho správne upevnenie na zbraň a aj následné presné nastrelenie.

Kolimátor nahrádza nutné preostrovanie medzi mieridlami a cieľom

Práve toto je hlavnou výhodou kolimátoru. Jedná sa totiž o zariadenie, ktorí sa môže podobať na puškohľad, ale princípy jeho fungovania sú rozdielne. Skladá sa totiž iba z jednej šošovky, alebo zrkadla, externého zdroja svetla a polopriepustného sklíčka.

Vďaka efektu kolimácie dokáže usmerniť kolimátor svetelné lúče takým spôsobom, že funguje podobne ako ľudské oko. To dokáže vzdialenosti väčšie ako 10 metrov zaostriť až do nekonečna. Rovnako funguje aj kolimátor. Nezáleží, ako ďaleko je cieľ, vždy ho zobrazuje ostrý a strelec tak dokáže jednoducho a presne zamieriť.

Nevýhodou kolimátorov je jednoznačne nutnosť externého svetelného zdroja, preto boli donedávna využívaná iba pri väčších kusoch armádnej techniky a na ručné zbrane neboli montované. Vďaka rozvinutiu LED technológií, a aj zmenšovaniu zdrojov energie, však čoraz viac prenikajú aj do segmentu nielen športových zbraní, ale aj loveckých a poľovníckych.

Každý spôsob mierenia má svoje výhody aj nevýhody. Je na každom poľovníkovi či strelcovi, pre aký typ sa rozhodne. Dôležité však je správne nastrelenie mieriaceho zariadenia. Najlepšie na to poslúži strelecká koza a oficiálna strelnica. Vyvarujete sa tak možnému zraneniu alebo nepresnej streľbe napríklad pri love na trofejnú zver.

Tak veľa presných zásahov, či už s puškohľadom, kolimátorom, alebo otvorenými mieridlami.

 

Zdroj obrazku:  Gualberto107,freedigitalphotos.net