Prenos telefónneho čísla k inému operátorovi

Iste to všetci poznáte. Dlhé roky využívate služby toho vášho telefónneho operátora a zrazu náhodou zistíte, že konkurencia ponúka niečo oveľa zaujímavejšie. Avšak čo v takej situácii robiť? Zostať, alebo skúsiť či je naozaj pravda, to, čo sa píše na reklamnom letáku. A v prípade, že by ste podnikli ten rozhodujúci krok, nebudú vám robiť v predajni prekážky?

Sadnete si a uvažujete, či sa vám to vôbec oplatí, celá tá anabáza – vysvetľovanie vášmu operátorovi, prečo chcete od neho odísť, vyhováranie sa, milosrdné klamstvá, len aby netušil pravdu. My vás môžeme ale ukľudniť. Nie ste prví a rozhodne ani poslední.

Zmena telefónneho operátora je dnes už úplnou samozrejmosťou, nad ktorou sa nikto ani nepozastaví. Isteže – zamestnanec operátora vás bude všemožne presviedčať, aby ste zostali, že sa dohodnete na výhodnejších podmienkach. No ale, ak budete trvať na svojom, je to len a len vaše rozhodnutie.

Vaše obavy sú bezpredmetné, pôvodné číslo vám zostáva

Keď sa teda pevne rozhodnete, že do toho pôjdete, zrazu vás zaručene napadne myšlienka, čo azda každého vo vašej situácii. A síce, čo bude s vašim doterajším telefónnym číslom? Pridelia vám úplne nové aj s predvoľbou? Lenže čo na to potom vaša rodina, známi, kolegovia v práci, obchodní partneri? Však to by ste museli každého zvlášť upovedomiť, že nastala u vás takáto zmena. A navyše si k tomu dať ešte si vytlačiť aj nové vizitky. Kto má na to čas a peniaze.

My vás môžeme zodpovedne ubezpečiť, že nič z toho robiť nemusíte. K novému telefónnemu operátorovi si môžete preniesť svoje pôvodné číslo aj s jeho predvoľbou. Len jedna vec môže zmiasť volajúceho. Ten nebude vedieť, akého operátora používate. Vlastne bude, ale až keď vaše číslo vytočí. Hlas v telefóne ho na to upozorní.

Takže vidíte, že vaše obavy budú neopodstatnené. Len taká malá pripomienka. Preniesť si telefónne číslo môžete iba od mobilného operátora k mobilnému a od pevnej linky k pevnej.

Máte dôvod na radosť, prenos čísla je úplne zadarmo

Prenesenie čísla vás nevyjde ani cent. Je to služba úplne zadarmo. A ak sa hanbíte zdôvodňovať tomu vášmu operátorovi, čo zamýšľate, netrápte sa. Jednoducho navštívte konkurenciu a povedzte jej o vašom zámere. Poskytnete mu vaše písomné splnomocnenie a hotovo. Vo vašom mene vybaví všetko, čo treba.

Doba, kedy sa prenesie vaše telefónne číslo k novému operátorovi sa ráta do štyroch dní. Konkrétne kedy, tak to vám operátor oznámi . Rátajte s tým, že váš pôvodný operátor vás bude za ten čas bombardovať telefonátmi a správami so zaručene výhodnejšou ponukou než bola tá pôvodná.

Tie slabšie povahy sa zaiste dajú obmäkčiť, no vy, ktorí ste už pevne rozhodnutí, stojte si za svojim. Nech si nechajú zľavy a benefity, na tie mali myslieť skôr.

Len málokedy sa vyskytnú technické problémy

Váš operátor vás zaiste bude kontaktovať aj v prípade, že nemáte záujem o prenos čísla. Kľudne vám zavolajú aj keď vám pomaly končí viazanosť, alebo budú mať pre vás niečo, podľa nich zaujímavé. V tejto súvislosti treba podotknúť fakt, že ukončiť pôvodnú zmluvu sa dá aj vtedy, keď ste stále zmluvne zaviazaní. Počítajte však s pokutou. Ale to platí snáď všade, v každej oblasti, nie len pri zmene telefónneho čísla.

Keď sme už pri tých peniazoch… V prípade, že ste si u pôvodného operátora zakúpili SIM kartu a máte na nej ešte nejaký nespotrebovaný kredit, môžete požiadať o jeho vrátenie. Počas týchto vybavovačiek sa môže stať, že po uplynutí spomínaných štyroch dní sa vyskytnú technické problémy. Nebude sa dať dovolať na vaše číslo. To je skôr ale výnimka ako pravidlo.

Nezabudnite si vysporiadať vaše podlžnosti

Iste vás bude zaujímať, či si môžete telefónne číslo preniesť raz alebo viackrát. My odpovedáme: viackrát – v podstate neobmedzene. Akurát, že rôzne výhody pri prvom prenose čísla vám ďalším prenosom zanikajú. Musíte si ich dohodnúť s novým telefónnym operátorom.

Preniesť telefónne číslo sa dá nielen samostatne, po jednom, ale aj skupinovo. To sa týka ale skôr väčších firiem, než bežného zákazníka. No aj v tomto prípade je to jednoduché. Podá sa jedna žiadosť a vybavené. Podrobný návod ako tak spraviť, ochotne vysvetlia pracovníci toho, ktorého operátora.

Vráťme sa trošku späť. Zistiť akého operátora, akú predvoľbu používa ten, či onen majiteľ telefónneho čísla, si môžete zistiť aj zaslaním dobre známej SMS, zavolaním na zákaznícke čísla, alebo prostredníctvom internetu.

Aby sme neboli len extra pozitívni, nie vždy vám váš operátor umožní odchod ku konkurencii. Musíte mať vyplatené všetky svoje záväzky, všetky svoje prípadné podlžnosti. Ďalej, môžu byť prekážkou aj nesprávne zadané osobné údaje, prípadne zmeny v nich.