Prečo musíte navštíviť Grécko aspoň raz za život

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ak si na Balkáne nedokáže vybrať dovolenku každý, tak potom je nekonečne náročný. Prečo? Pretože tu je Bulharsko ako stvorené pre mladých a zábavu, Chorvátsko pre rodiny s deťmi, ktoré to chcú mať blízko, dobrodružnejšie a menej prebádané Albánsko, raj rezortov v Turecku či stále prekvitajúca dovolenka v Čiernej Hore. A potom je tu Grécko, krajina bielych pláží a modrého mora,  neuveriteľnej histórie a skvelého jedla. Prečo by ste mali navštíviť Grécko aspoň jedenkrát za život?

 

Neskutočné ostrovy

Grécku patrí približne 6000 tisícov ostrovov, z nich sa dá obývať asi 1200 a z tohto čísla vybrať tie najkrajšie je nadľudský výkon. Určite by ste však nemali vynechať zo svojho zoznamu rozprávkové Santorini, ostrov modrých striech, bielych domčekov, úzkych uličiek a romantických západov slnka. Ďalším obľúbeným ostrovom je Mykonos, ktorý je podobný ako Santorini, ale je skôr určený na zábavu a dlhé noci. Zakynthos ľudia milujú hlavne vďaka jeho nádhernej pláži Navagio s hrdzavejúcim vrakom lode. Ale dostanú vás aj klasiky ako Kos, Kréta či Rhodos.

 

História, z ktorej vás bude mraziť

To, že Grécko je kolískou európskej civilizácie, nie je žiadnym tajomstvom. A nie je to iba o Aténach, kde je na Akropole postavený najväčší grécky chrám Parthenón, Hardiánov val či obrovský Diov chrám. Jasné, nájdete tu aj uličky, kde sa na vás odvšadiaľ rútia suveníry, magnetky, dámske a pánske tričká s nápisom I love Hellas, ale aj to patrí k tomu. Ďalšími historickými miestami, kde sa bude rozplývať aj ten, kto na škole neznášal dejepis, sú Olympia, Delfí, Thessaloniki, Meteora či Mykény.

 

Skvelé jedlo

Grékov poznajú hlavne ako veľkých lenivcov, jasné, je tom kúsok pravdy, ale zrejme aj to je dôvod, prečo ich kuchyňa je taká úžasná. A vôbec nezáleží na tom, či sa idete najesť do vychytenej reštaurácie v Aténach, alebo do zapadnutej taverny v zabudnutej gréckej dedinke. Jedlá ako stifado, souvlaki, moussaka, ale aj obyčajný gyros, vás dostanú kdekoľvek. Aj toto sú dôvody, prečo by ste si mali kúpiť prvý last minute do Grécka, ktorý objavíte.