Prečo je olivový olej taký zdravý?

Prínosy olivového oleja sú bezkonkurenčné a výskum odhaľuje ďalšie výhody takmer každý deň.  V skutočnosti sme až teraz začali chápať nespočetné množstvo priaznivých účinkov olivového oleja, ktorý môže zlepšiť naše zdravie a náš život. Olivový olej je základom stredomorskej stravy. Ak vymeníte maslo alebo slnečnicový olej práve za olivový, predídete tak množstvu chorôb. Jeden prominentný kardiológ odporúča konzumovať aspoň dve polievkové lyžice panenského olivového oleja každý deň.  Pýtate sa prečo? Prinášam Vám niekoľko dôvodov, ktoré Vás určite presvedčia, že olivový olej je tá správna voľba.

aceitunas

Srdce

Olivový olej znižuje hladinu celkového cholesterolu v krvi. Je známou skutočnosťou, že s vekom srdce prechádza mnohými zmenami a postupne starne. Tepny nemusia fungovať rovnako a to spôsobuje mnoho zdravotných problémov. Lenže strava bohatá na olivový olej alebo iné mononenasýtené mastné kyseliny, by mohla zlepšiť funkciu srdca a to najmä u staršej generácie. Pokiaľ teda máte problémy so srdcom, určite by nemal chýbať vo Vašej kuchyni.

Stres

Olivový olej je bohatý na antioxidantny a najmä na vitamín E. Okrem toho, že perfektne znižuje stres, ktorý v súčasnosti trápi každého z nás, minimalizuje vznik rakoviny a teda chráni náš organizmus pred vznikom tohto smrteľného ochorenia. Vyšší príjem olivového oleja je okrem toho spojený s nižším rizikom depresie a chráni naše duševné zdravie.

Cukrovka

Bolo dokázané, že strava, ktorá sa pripravuje na olivovom oleji má nízky obsah nasýtených tukov, je stredne bohatá na sacharidy a rozpustnej vlákniny, ktorá je pre diabetikov nevyhnutná.

Reuma

Síce dôvody nie sú ešte celkom jasné, nedávne štúdie zistili, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú olivový olej, sú menej náchylní na vznik reumatickej artritídy.

Osteoporóza

Osteoporóza je ochorenie, ktoré je charakterizované úbytkom kostnej hmoty a spôsobuje, že kostné tkanivo sa stáva nestabilné. To potom vedie k zvýšeniu zlomenín, takže aj menšie nárazy môžu byť pre niektorých nebezpečné. Olivový olej má však pozitívny vplyv na hrúbku našich kostí. Hovorí sa, že sa v budúcnosti bude využívať pri liečbe tohto ochorenia

ZDROJ: oliveoiltimes.com

FOTO: carballo / Dollar Photo Club