Preč s jarnou únavou.

Nejeden z nás po zimnom období začína na sebe pociťovať príznaky jarnej únavy. Poznáte to, ráno sa Vám nechce vstať z postele, pol dňa prezývate a večer sa už tešíte ako si ľahnete do postele a zaspíte. Ani neviete ako Vám deň utiekol. A hoci je vonku už citeľne príjemnejšie a teplejšie počasie Vy ste stále oťapení a doslova bez energie. Jarná únava Vás zmáha a Vy neviete ako sa z jej pazúrov vymaniť.

Málokto z nás sa v zime venoval aktívne nejakému športu. Veru ani podmienky pre zimné radovánky neboli priaznivé. Naša rodina sa túto zimu len presúvala autom na rodinné návštevy, kde sme sa venovali nekonečnému jedeniu vianočných dobrôt. Nabalené prepravky vianočného pečiva sa mi cestou autom vysypali a zašpinili mi aj nové poťahy do auta. Všetko som vyhodila a vôbec som to neľutovala. No čo, aspoň sme z toho nepribrali.

V zime väčšina z nás obmedzila svoju fyzickú aktivitu na minimum, čo v kombinácii s nedostatkom slnečných lúčov a nedostatkom pohybu na čerstvom vzduchu spôsobilo, že sa náš organizmus vyčerpal zo zásob, ktoré nabral v priebehu letných mesiacov. Náhle oslabenie imunitného systému môže spôsobiť, že sme oveľa viac náchylní na vírusové ochorenia. Váš organizmus sa však s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi dostane opäť do normálu. Dôležité je, aby sme mu s tým trošku pomohli a dostali ho do formy už o niečo skôr.

Ideálna je jarná detoxikácia v rámci ktorej by sme mali náš organizmus odľahčiť od toxínov. Tých sa najlepšie zbavíte pomocou bylinkových čajov zo žihľavy, alebo medovky. Je dobré zaradiť do jedálnička viac ovocia a zeleniny. Zabudnite na čokolády a zákusky, ktoré náš organizmus vo forme nalepených kíl po vianočných sviatkoch ešte stále trápia a zbaviť sa ich nie je práve jednoduché.

Nezabúdajte ani na pitný režim. Nájdite si dostatok času na seba a urobte si radosť nejakou drobnosťou, ktorá by Vás potešila. Kúpte si napríklad knihu so zaujímavým obsahom v kvalitnom prevedení a vezmite si ju do parku.

No a čo je najdôležitejšie je dopriať si dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu v lone krásnej prírody, čo najďalej od priemyselných zón. Vyberte sa na napríklad na predĺžený pobyt do hôr a dobite si baterky dokonalým relaxom. V tomto období určite nájdete výhodné ubytovanie v Jasnej, ktorá je ideálnym prostredím na celkovú regeneráciu vyčerpaného organizmu.

Foto phasinphoto / freedigitalphotos.net