Pravdivý príbeh lásky

Muž strávil 20 rokov pri hrobe svojej manželky!

Dojemný príbeh začal písať Roque/Rocky Abalsamo, keď po smrti svojej manželky chodil na jej hrob držať stráž a to každý deň počas dvadsiatich rokov. Miesto posledného odpočinku Julie/Julity Echeverria Abalsamo na West Roxbury bolo pre neho druhým domovom. Neprekážal mu dážď, sneh, teplo a chlad. Rocky zomrel 22. januára tohto roku vo veku 97 rokoch po niekoľkých mesiacoch sužovania zdravotnými problémami. Nikdy však nevynechal návštevu cintorína. 

Rockyho obetavý postoj z neho spravil celebritu. Jeho osud poznali ľudia v New Yorku, Číne, ale i v Poľsku. Objavil sa na nástenkách i chladničkách dojatých čitateľov. Všetká tá pozornosť však starca iba pobavila. On nechcel slávu, ani prestíž. Išlo mu iba o tom, aby bol aj naďalej v blízkosti svojej manželky a zabránil, aby niekto zneuctil miesto, kde bude naveky odpočívať. 

Rocky a Julita sa stretli v období dospievania, kedy ešte neboli celkom dospelí, ale už ani deti. Miestom ich stretnutia bola kaviareň v Buenos Aires. Rocky k nej sedel chrbtom, keď začul jej rozhovor s priateľmi. Rozprávala o duši, živote a o ľudskej dobrosrdečnosti. Ešte ani nevidel jej tvár a už vedel, že ona je žena pre neho. Musí ju spoznať! Takto sa zrodila čistá láska. Jej krása bola iba darom, bonusom, odmenou. On sa zamiloval do jej slov, povahy a energie. 

Neskôr nasledovali Rocky a Julia svoje deti do Spojených štátov a v roku 1972 sa usadili v Bostone. Nech však boli kdekoľvek, nezabudli na 16. september. Bol to ich deň. V roku 1937 si totiž dali prvý bozk a počas celého života si túto skutočnosť pripomínali. Mali dcéru Angelu a syna Ryque Jr. 

Rocky pracoval tridsať rokov ako stavebný inžinier, Julita sa venovala rodine. Boli spolu 55 rokov, až kým nešla ona na operáciu srdca. Nastali komplikácie a milovaná manželka Rockyho Abalsama zomrela. Písal sa rok 1993. Od okamihu, ako jej telo splynulo so zemou, navštevoval on cintorín svätého Jozefa deň čo deň. „Ona bola mojou súčasťou, tak som tu stále celý iba pre ňu,“ povedal Rocky. „Keď som tu, cítim sa lepšie. Robím to pre svoju ženu, ale aj pre seba.

Medzi vecami, ktoré si bral Rocky denne na cintorín bola aj fotografia krásnej ženy so zelenými očami a tmavými vlasmi. Na zadnej strane bolo napísané: „Dnes sa nebo na mňa usmieva. Vidím ťa. Pozri sa aj ty na mňa. Dnes skutočne verím v Boha. S láskou Julita.

Rocky nosil na cintorín zelenú vyblednutú bundu, pretože vedel, že táto sa Julite veľmi páčila. Vždy sa pekne pozdravil: „Julita, som tu!“ Pri jej hrobe čítal a písal. Občasným cvičením sa udržiaval počas chladných dní v teple. Pri zvláštnych príležitostiach, ako boli jej narodeniny, si pribalil hrianky a sladký mušt. Počas niektorých dní priniesol i prehrávač. Prehrával piesne, ktoré spoločne naspievali. Po zotmení sa ešte pomodlil. So smútkom sa vrátil domov, aby na druhý deň znova prišiel. Pomaly bolo otázne, kam sa vlastne vracia, a kde je jeho domov. Denne čistil jej meno na červenom žulovom kameni. Ako sa jeho príbeh rozletel do sveta, prichádzali na cintorín aj iní ľudia. Modlili sa, nosili sem keramických anjelov, vlajky, topánky, šaty, jedlo, vypchaté zvieratá… On sa s nimi rozprával, zdieľal s nimi múdrosť o živote a láske

Pravidelnou návštevníčkou bola Linda Handley, učiteľka matematiky, ktorá žila oproti cintorínu. Druhým pravidelným hosťom bol John Tobin. Keď tam raz stretol Lindu, poznamenal: „Aké máš krásne modré oči.“ A tak sa stal Rocky prostredníkom novej lásky. Títo dvaja sa zobrali a Rockymu zostali až do smrti blízki.

Rocky chodil na hrob svojej manželky aj keď sa jeho syn zabil pri autonehode v Kalifornii. Jeho dcéra s miernou trpkosťou v hlase poznamenala: „Myslím, že mal viac času tráviť so živými. Sú veci, ktoré musíme nechať ísť a žiť ďalej.“ Angela tiež spomína, že o otca mali veľký strach. Báli sa, že na cintoríne zamrzne, alebo sa mu stane niečo zlé. „Museli sme odísť, takto sa nedalo žiť. Nechali sme ho žiť život, aký žiť chcel.“

Krátko pred smrťou Rocky zdôraznil, že chce byť pochovaný po Julitinej ľavici, tak ako spolu kráčali celý život. Konečne budú odpočívať vedľa seba navždy. 

Zdroj a foto: bostonglobe.com