Pracovné odevy – opatrnosti nikdy nie je dosť!

Akákoľvek práca prináša so sebou značné riziká, a to nielen tá fyzická, aj keď práve tu platí niekoľkonásobne fakt, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Stavebníci, remeselníci, ale aj iní robotníci sú vystavení každý deň náročným pracovným podmienkam a nadmernému zaťaženiu. Žiadna spoločnosť, ale ani jednotlivec, by nemali podceniť bezpečnosť. Minimum, ktoré môže podnikateľ pre svojich zamestnancov urobiť, je zabezpečiť ochranné pomôcky a pracovné odevy. Podceňovať netreba ani stav manipulačnej techniky. Pravidelné kontroly sa, našťastie, stávajú postupne nevyhnutnosťou a pre mnohé lepšie firmy sú už bežnou záležitosťou. Zdravie a náležité pohodlie zamestnancov by malo byť pre každého zamestnávateľa na prvom mieste. Ak patríte v tejto súvislosti medzi tie zodpovednejšie osoby, potom by sme Vás radi upozornili na web a-max.sk, ktorý sa špecializuje práve na kvalitné vybavenie Vašej bezpečnej prevádzky.

man holding yellow helmet

Zabudnite na zastarané stroje

Či už spoločnosť zakladáte a zvažujete kúpu starších strojov, aby ste ušetrili, alebo sa takéto typy vyskytujú už v zabehnutej firme, mali by ste prehodnotiť všetky riziká. Nik netvrdí, že staršie modely musia byť zákonite vhodné iba do šrotu, no každý stroj má svoju životnosť a pokiaľ cítite, že niektorý sa už blíži ku koncu, zbytočne ho nepresiľujte. Mohlo by Vás to totiž vyjsť veľmi draho. Je pravda, že bez potrebného vybavenia nemôžete plnohodnotne pracovať a rozširovať svoje podnikanie, čo sa následne odrazí slabou pozíciou oproti konkurencii, no netlačte na pílu za každú cenu. Nemusíte investovať do viacerých strojov naraz. Na svoj nový bager, žeriav alebo kladkostroj si tiež môžete vziať úver alebo lízing. Prehodnoťte svoje možnosti a nešetrite tam, kde sa to skutočne nevypláca. Prax vyniesla na svetlo už množstvo nepríjemných situácií, kedy zamestnanec doplatil práve na ľahostajnosť svojho šéfa, ktorý si nechcel pripustiť, že jeho stroje už vypovedajú poslušnosť. Spoľahlivé pracovné vybavenie podobnej kategórie nájdete tiež na webe a-max.sk. Sortiment vychádza z najnovších trendov a môžete rátať s maximálnou ústretovosťou.

Nepodceňujte ani detaily

Podľa článku 36 Ústavy Slovenskej republiky je každý zamestnávateľ povinný prihliadať na bezpečnosť a ochranu svojho zamestnanca. Ako však vieme, stále sa na to akosi zabúda a obchádzajú sa paragrafy. Pritom by malo ísť o schopnosť vytvoriť také pracovné podmienky, kde by boli eliminované akékoľvek škodliviny a nebezpečné faktory. Realita býva ale často iná a u mnohých zodpovedných pracovníkov sa prejavujú choroby z povolania. Zamestnávateľ by mal okrem kvalitných pracovných podmienok dbať aj na statiku budovy, kde sa práca vykonáva, bezpečnosť komunikačných sietí, strojov a podobne. Podceniť netreba ani tie najmenšie detaily, ako je ochrana sluchu, zraku a chodidiel. Ako vidíte svojho šéfa Vy? Robí sa vo Vašej firme všetko ako sa má? Sú zamestnanci riadne odmeňovaní za nadčasy, víkendové smeny a rizikovú prácu? Vyfasovali ste ochranný odev a bola Vám ponúknutá špeciálna pracovná obuv? A čo pracovné rukavice, okuliare, slúchadlá a podobne? Podľa odpovedí si pravdepodobne dokážete urobiť konečný obraz samy. Každý rok pribúdajú desiatky pracovných úrazov s menšími či väčšími následkami. Je skutočne až taký problém obstarať pre každého zamestnanca helmu a iné spomínané vybavenie?

Veríme, že práve Vy pristupujete k tejto otázke svedomite, a preto už čoskoro prehodnotíte stav vo Vašej firme. Máme tu predsa 21. storočie, ktoré žije technológiami, no my máme stále problém so základnou pracovnou výbavou, ktorá by hoci len minimálne chránila to najcennejšie, čo človek dostal do vienka, a teda zdravie.

Foto: © [lily] / Dollar Photo Club; a-max.sk