Ospravedlnenie je dôležité

Priznajme si, že neraz nám príde zaťažko ospravedlniť sa za niečo, čo sme spôsobili. Len málokto sa dokáže vcítiť do situácie ukrivdeného a ak sa aj ospravedlníme, nie vždy je to vhodným spôsobom alebo dostatočne. Mali by sme si však uvedomiť, že rozpory bez ospravedlnenia nám môžu výrazne poškodiť zdravie.

Neospravedlnená krivda totiž vyvoláva vysoký krvný tlak a stres, ktorý môže viesť až k prepuknutiu smrteľných chorôb. Tých, ktorí krivdu spôsobili, zas trápia muky a výčitky svedomia, ktoré vedú k psychickým problémom. Prečo si zbytočne robiť zle? Vo väčšine prípadov stačí iba dobre mienené slovo, prípadne malá pozornosť.

Čo sa deje pri ospravedlňovaní

Podľa expertov dochádza po ospravedlnení k normalizácii stavu rozrušenia. Ten je sprevádzaný sekréciou stresových hormónov, ktoré majú pri predĺženom pôsobení negatívny vplyv na obehovú sústavu. Opakované dlhodobé stresy pôsobia na naše srdce a cievy mimoriadne nepriaznivo a môžu vyvolať začiatok smrteľného ochorenia.

Hádky v partnerstvách

Nie každý pár sa dokáže udobriť. Mnohé hádky sa nechajú len tak doznieť, prípadne po nich nasledujú hodiny či dni tichej domácnosti. Len postupne sa všetko akoby automaticky „dostávalo do normálnych koľají.“ Avšak, opak je pravdou. Z takejto hádky Vami prebehne zlý pocit vždy, keď si na ňu spomeniete.

Nie je to také ľahké

Pre mnohých je dostať zo seba ospravedlnenie horšie a ťažšie ako vykopať studňu. Považujú to za ponižujúce, niektorí sa hanbia, ba až boja ospravedlniť a iní to nepovažujú za potrebné.

Keď dôjdu slová, zvoľte dar

hrncok kavy

Ospravedlniť sa nemusíme len slovne. Chápeme, že nie každý je dobrý rečník. Je veľa spôsobov, ako sa vyjadriť aj bez slov. Napríklad takým milým odkazom s priznaním viny a prosbou o odpustenie nemôžete nič pokaziť. Ak k tomu pribalíte napríklad hrnček a kvalitnú kávu, ste na dobrej ceste za zmierením. Pre tých, čo sa chcú skutočne ospravedlniť, je vhodnou alternatívou i ŠTRBSKÉ PRESSO. Navštívte stránku www.pozyvamtanakavu.sk a odošlite ukrivdenému odkaz, originálny hrnček a kvalitnú kávu. Takáto vychytávka Vás bude stáť len  šťastných 7,77 EUR a ak túto možnosť využijete do 30.8.2014, jeden hrnček dostanete zdarma aj vy, ako pamiatku na zmierenie.

Foto: strbskepresso.sk