Nie je cvičenie ako cvičenie

cvicenie so svihadlom

Dávate si každý rok stále to isté predsavzatie, že už konečne začnete cvičiť? Ešte ste nezačali? Prelistovali ste katalóg firiem s cieľom nájsť si dobrého trénera alebo posilňovňu, no ešte ste tak nespravili? Máte kilá navyše, Vaša kondícia nie je práve ukážková, bývate unavená, trpíte celulitídou, alebo proste len potrebujete pohyb? Máte sedavé zamestnanie a nakupujete prevažne cez internet? Klikanie na inzeráty a surfovanie na webe však nie je žiadna aktivita. Zháňanie vecí z internetu Vás síce možno vyjde lacnejšie, ale nespálite pri tom žiadne kalórie. Vyberte sa radšej do mesta a namiesto električky prejdite aj niekoľko kilometrov peši. 

Cvičenie nemusí byť náročné, postačí Vám len trochu miesta a môžete chudnúť každý deň, kedy sa Vám zachce a ako dlho budete chcieť. Dokonca celkom milým spôsobom. Určite si spomínate na švihadlo, ktoré ste milovali v detstve. Nejde len o hračku v rukách detí, ale využívajú viacerí športovci a fitness tréneri. Okrem skvelého kardio cvičenia je skákanie cez švihadlo vhodné aj na vytvarovanie ramien, nôh, hrudníka a paží.

Aké švihadlo?

Zvoľte si švihadlo s protišmykovými držadlami a pri vyberaní dĺžky zohľadníte Vašu výšku. Môžete sa riadiť tabuľkami, v ktorých sa odporúča pri výške 160 až 170 cm povraz s dĺžkou 240 až 255 centimetrov, 170 – 180 cm vysokým ľuďom postačí 255 až 270 cm povraz, a ak máte nad 180 cm, vhodné je lano v dĺžke od 270 centimetrov. Vhodnosť švihada si však ľahko zmeriate aj sami tak, že sa postavíte jedným chodidlom do stredu lana a švihadlo natiahnete smerom nahor. Pre Vás vyhovujúce švihadlo by malo siahať zhruba do polovice hrudníka.Vyberať si môžete aj z rôznych materiálov a to podľa toho, čo Vám najviac vyhovuje. Ľahšie švihadlá sa vo všeobecnosti ľahšie ovládajú.

Kde?

Skákať môžete prakticky kdekoľvek, dbajte však na bezpečnosť a zvoľte si pokojnejší priestor s malou frekvenciou ľudí, aby nedošlo k úrazu. Pri cvičení vo vnútri pozor na všetky blízke predmety, aby napríklad starožitná váza po prababičke neskončila rozbitá na desiatky kúskov. Tiež pozor na výšku plafónu, aby luster stále ostal na svojom mieste. Asfalt nie je dobrý na kĺby, preto voľte radšej drevenú podlahu alebo trávnatý terén.

Ako začať?

Pre začiatočníkov sa odporúča pravidelné 20 minútové cvičenie 3-krát týždenne. Pred samotným skákaním nezabudnite na strečing. A riaďte sa svojím telom, zbytočne sa nepresilujte.

Aké sú výhody?

Okrem toho, ako sme spomínali, že ide o veľmi lacný a účinný šport, skákanie má i ďalšie výhody:

–       nie ste viazaný na žiadne miesto, nemusíte byť v telocvični, v peknom počasí môžete skákať na lúke, na dvore, proste pod holým nebom

–       má pozitívny vplyv na Vašu koordináciu a rovnováhu

–       v porovnaní s behom je menej náročné na kĺby

–       posilňuje obranyschopnosť

–       v závislosti od Vašej váhy a výšky môžete spáliť až 300 kalórií za 30 minút, zlepší to Váš metabolizmus

–      pozitívne naladí a naštartuje do nového dňa

–       skákanie prospieva i Vášmu kardiovaskulárnemu systému

Aby sa Vám na začiatok ľahšie začínalo, nájdite si spoločnosť. Zavolajte kamarátku, prestaňte vysedávať v kaviarňach, alebo nahovorte Vášho partnera, aby aspoň jeden deň v týždni vymenil sledovanie napínavých zápasov či návštevu miestnych pohostinstiev za cvičenie s Vami. A spojíte tak príjemné s užitočným. Jednou z možností je tiež navštíviť autobazár na kontakt.skvybrať si šikovnú káru o odviesť sa do hôr, kde sa budete týždeň-dva venovať aktívnej turistike, skákaniu na švihadle a lezeniu po kopcoch, alebo si naložte bicykle a môžete sa ísť pozrieť na Tour de France. Možnosti je mnoho, len treba mať chuť. 

Text: PR článok

Zdroj: kamzakrasou.sk, cvicte.sk

Foto: optimumtennis.net