Nezabudnite prezuť aj svoje autíčko!

Len čo sa počasie ochladí začneme vyberať teplejšie oblečenie  a myslíme aj na svoju obuv. Rovnaké by to malo byť aj v prípade nášho auta – výmena pneumatík na začiatku studených dní je už samozrejmosťou a týka sa naozaj každého vodiča. Mnohí však nevedia odhadnúť správny čas alebo nepoznajú minimálnu hranicu ojazdenia dezénu na pneumatikách.

Driving on a snowy road.

Kedy treba prezuť auto?

Často sa názory vodičov na správny čas výmeny pneumatík rôznia, niektorí nechávajú prezúvanie až na poslednú chvíľu a do pneuservisu sa rozhodnú ísť až vtedy, keď spoza okna uvidia prvý napadaný sneh. V skutočnosti je výmena pneumatík nutná ešte pred takouto situáciou.

Zapamätajte si jednoduché pravidlo – zimné pneumatiky potrebujete nasadiť v čase, keď teplota klesne pod 6°C. Aby ste mali o teplotách prehľad sledujte priebežne niekedy od polovice októbra predpovede počasia, nech sa objednáte na prezutie radšej dopredu. Zabezpečíte si tak výmenu bez stresu, zároveň v servise s vami budú vopred počítať.

 

Aká je minimálna hrúbka dezénu?

Zimné pneumatiky môžu byť ojazdené najviac na hrúbku 3 milimetre. Letné pneumatiky sú použiteľné do hrúbky 1,6 milimetra. Rozhodne nemávnite rukou nad dezénom s tým, že to ešte jednu sezónu prežijú, pretože väčšina poisťovní odmieta v mnohých prípadoch preplácať nehody spôsobené autom s príliš ojazdenými pneumatikami.

 

Kde kúpiť nové pneumatiky výhodne?

Spravidla sú ceny výhodnejšie v eshopoch, kde si jednoducho a pohodlne z domu vyberiete presne také pneumatiky, aké potrebujete. Napríklad eshop pneueshop.sk má prehľadne usporiadaný výber pneumatík; stačí zadať profil, priemer, šírku, typ a výrobcu od akého by ste nové pneumatiky chceli mať. Ihneď tak získate predstavu o cenách. Pokiaľ vám nevyhovuje cena jednej značky vyhľadajte inú, nové pneumatiky predsa dobre poslúžia prakticky od akejkoľvek známejšej značky.

 

FOTO:  © caravia / Dollar Photo Club