Nepodceňujte pomočovanie u detí: Kedy treba zasiahnuť?

Aj keď sa inkontinencia v našich mysliach najčastejšie spája so seniormi a vážnejšími chorobami, nedobrovoľný únik moču sa vyskytuje u ľudí každého veku, dokonca aj u malých detí. Ako riešiť tento problém u našich najmenších?

Deti zhruba do druhého roka života vyprázdňujú močový mechúr nevedomky. Ich mozog totiž nie je natoľko vyvinutý, aby dokázal dať pokyn na vyprázdnenie. Ako dieťa rastie, spolu s ním rastie aj močové ústrojenstvo, frekvencia močenia sa preto pomaly znižuje a dieťa si pomaly buduje reflexy vedomého zadržiavania a prerušovania počas močenia.

Menšie úniky moču sú pozorovateľné najmä u detí predškolského veku, tie by však po čase mali vymiznúť samy od seba. Ak však pomočovanie pretrváva aj naďalej či sa viditeľne zhoršuje, mali by ste čo najskôr zasiahnuť.

Aké sú príčiny detskej inkontinencie?

Za detskou inkontinenciou sa môže ukrývať niekoľko príčin, najčastejším dôvodom pomočovania u dieťaťa sú nedozreté reflexy močenia či funkčné poruchy močových ciest a mechúra. Môžu viesť až k takzvanej stresovej inkontinencii, keď nefunguje vonkajší zvierač. Dieťa sa potom pomočí pri fyzickej námahe, ale aj pri silnejšom kýchnutí, zakašľaní či zasmiatí sa.

Poruchy funkcie dolných močových ciest tiež bežne súvisia s urgentnou inkontinenciou. Dieťa, ktoré ňou trpí, často dáva najavo intenzívne a neudržateľné nutkanie na močenie napríklad tlačením rúk na bruško či prekrižovaním nôh. Pre tento typ inkontinencie sú typické menšie úniky moču počas dňa a intenzívne počas noci.

Odborníci okrem toho rozoznávajú ešte tzv. paradoxnú ischúriu, dieťa pri tomto type inkontinencie zažíva pretekanie moču, ktoré je spôsobené dlhodobým zadržiavaním moču.  

Nočné pomočovanie trápi deti najčastejšie

Práve enuréza patrí k najčastejším typom detskej inkontinencie vôbec. Deti majú prirodzene hlbší spánok než dospelí, často sa preto stane, že ich potreba na toaletu neprebudí. Za nočným pomočovaním sa však tiež môže ukrývať porucha produkcie hormónu vazopresínu, ktorý zodpovedá za tvorbu moču v ľadvinách.

Za nočným únikom moču zvykne byť aj hyperaktívny mechúr či anatomická inkontinencia, keď je únik moču spôsobený napríklad anomálnym vyústením močovodu.

Veľmi často pomočovanie u detí súvisí s genetikou, teda ak jeden z rodičov v rovnakom veku zažíval pomočovanie, je pravdepodobné, že sa tieto problémy objavia aj u potomkov. Je jasné, že si toto obdobie v dospelosti nepamätáte, preto najskôr skúste zistiť od svojich rodičov, či ste náhodou s únikom moču nemali v detstve problémy aj vy.

Nech je príčina akákoľvek, následok dlhodobého a intenzívneho pomočovania je taký, že dieťa sa začína hanbiť, je uzavreté a utiahnuté, trpí nízkym sebavedomím. Často pociťuje úzkosť a strach pri predstave, že má ísť do školy alebo na výlet, najmä vtedy, ak sa mu ostatné deti pre problém posmievajú.

Dodržiavanie režimu a opora rodičov je základ

Ak začínate mať obavy, že stav vášho dieťaťa sa nezlepšuje, navštívte detského lekára. Ten vás podľa potreby pošle na rôzne vyšetrenia k špecialistovi, buď k urológovi, neurológovi, alebo aj k psychológovi. Odborník vám následne stanoví nielen vhodnú liečbu, ale aj režim, ktorý musí váš potomok dodržiavať.

Základom odstránenia mimovoľného úniku moču, pri ktorom by pomôcť dieťaťu mali hlavne rodičia, je pravidelný tréning mechúra. Rodičia by mali s dieťaťom každý deň niekoľkokrát nacvičovať zadržovanie moču, cieľom je zväčšenie močového mechúra a zníženie frekvencie močenia. Postupne mechúr prestáva dráždivo reagovať, čím lepšie znáša väčšie množstvo moču.

Okrem zadržiavania moču by dieťa malo precvičovať svaly močového ústrojenstva, a to tak, že vedome urobí prestávku počas močenia. Pri prvých pokusoch stačí, ak prestávka bude trvať jednu-dve sekundy. Cieľom je postupné predlžovanie týchto prestávok.

Pozor na nápoje i ovocie

Odborníci tiež odporúčajú vytvoriť si detailný kalendár s počtom „suchých“ a „mokrých“ dní, do ktorého si môžete zapisovať, koľko tekutín dieťa vypilo, koľkokrát bolo na WC. Potomkovi stanovte presný režim odchodu do postele, v prípade, že nočné pomočovanie je u dieťaťa časté, vhodnou voľbou budú napríklad špeciálne ochranné plachty, ktoré moč absorbujú, alebo špeciálne plienkové vďaka čomu bude váš potomok v prípade potreby v suchu a zároveň si ochránite aj matrac.

Viac ako vhodné je obmedziť príjem tekutín vo večerných hodinách, dajte si pozor aj na jedlá s vysokým obsahom vody, napríklad melón či uhorky.

Dieťa chváľte a motivujte

V žiadnom prípade dieťa nehrešte a už vôbec netrestajte, ak zistíte, že sa zase pomočilo. Dieťa vníma túto situáciu veľmi citlivo, a na jeho psychiku to vplýva negatívne. Za každý „suchý“ deň a noc svoju ratolesť odmeňte, nešetrite chválami a motiváciou k ďalšiemu úspechu.

Ak nezaberá predošlá liečba, možnosťou sú aj špeciálne lieky, predpisujú sa napríklad na zníženie tlaku v mechúre či na zníženie produkcie moču počas spánku.

V nevyhnutných prípadoch sa vykonáva chirurgický zákrok, počas ktorého sa objem mechúra zväčší.