Nebráňte deťom v rozlete

Pre našich drobcov by sme urobili čokoľvek. Strážime ich ako oko v hlave a snažíme sa, aspoň kým je to v našej moci, aby im nič nechýbalo. Nástrahy tohto sveta tak odkláňame a chováme ich ako v bavlnke.

Až prehnaná starostlivosť je teda pomerne bežná, no nie práve najlepšia. Každé dieťa musí prísť na to, že ak spadne ublíži si, nechcete predsa za ním neustále liezť aj po preliezačkách na detskom ihrisku. V ich blízkosti by sme mali byť najmä v okamihoch, keď ide do tuhého a hrozia vážnejšie úrazy. Aj neustále vyhovovanie požiadavkám dieťaťa si veľkú službu do budúcnosti neurobíte.

Na našich ihriskách však môžeme často sledovať aj celkom opačný extrém. Dieťa potrebuje hranice, tie netreba preháňať, no ani celkom z výchovy vypúšťať. Sme rodičia, a ak nás dieťa nebude rešpektovať, bude už po zvyšok života mať problém so všetkými autoritami. Dieťa nie je samorast, no ani prehnaná úzkosť mu na sebavedomí nepridá. Pracujte teda aj na svojej vlastnej výchove a prístupu k dieťaťu. Určite chcete, aby z neho vyrástol sebavedomý, a predsa dobre vychovaný človek.

Občas teda nebráňte ani šanteniu na sedacích vakoch, z ktorých najmä deti majú veľkú radosť. Tie predsa nemajú ostré hrany, vyberať ich môžete aj na najsedacievaky.sk. Deti nevedia len tak sedieť a v tichosti sa hrať. Jednoducho akcia je pre nich to pravé.

Neberte dieťaťu detstvo, v škole už nebude život taký bezstarostný. Aby ste však rozvíjali všetky jeho schopnosti ešte pred zasadnutím do školských lavíc, vyberte namiesto klasických hračiek didaktické pomôcky. Dieťa sa tak bude zdokonaľovať hravou formou.

 

FOTO: najsedacievaky.sk