Milujete opaľovanie? Toto by ste mali vedieť o opaľovacích

Natrieť si pokožku pred odchodom z domu opaľovacím krémom, olejom či mliekom s ochranným UV faktorom je základné pravidlo, ktoré by ste mali dodržiavať po celý rok, no najmä počas leta. Dôležité je naniesť si ochranný krém 15 až 20 minút pred odchodom z domu, a to naozaj každý deň. Pokiaľ ste na kúpalisku, krém by ste si mali naniesť aj po každom okúpaní, a to aj v prípade, že je vodeodolný.

Woman with sun shaped sunscreen on her back

Dajte pozor na dátum spotreby

Väčšina ľudí však vytiahne opaľovací krém s vysokým UV faktorom jeden krát za rok. Či už je to z dôvodu dovolenky pri mori alebo návštevy kúpaliska, krém by nemal byť nikdy starý, teda po záruke. Staršie krémy či mlieka nás už nemusia pred slnkom chrániť tak účinne ako tie novo zakúpené. A čo je ešte horšie, aj keď výrobcovia počítajú s tým, že budete mať prípravky so sebou napríklad na pláži, kde na ne budete po celý deň svietiť slnko, prípravok sa môže zničiť. Dávajte teda pozor na to, aby ste mali krémy v tieni a v ochrannom prostriedku.

Natierajte sa každé dve hodiny!

Či sa budete na pláži len slniť alebo sa len kúpať vo vode, rozhodne krém s ochranným UV faktorom nanášajte znovu a znovu po každých dvoch hodinách. Žiadny prípravok nie je super extra odolný voči otreniu alebo potu, takže je nutné ochrannú vrstvu pravidelne obnovovať. Len tak si môžete byť na 100% istí, že vašej pokožke nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Na trhu si dnes môžete vybrať minerálny alebo chemický opaľovací prípravok. Zatiaľ čo chemické prípravky UV žiarenie absorbujú, minerálne ho blokujú. No oba druhy opaľovacích prípravkov sú bezpečné, takže výber je len a len na vás.

Obrázok: viperagp / Dollar Photo Club