McDonald-Big Mac: Odporné fakty

Aj vy si sem-tam doprajete kalorickú bombu v podobe hamburgera alebo inej špeciality z rýchleho občerstvenia? Nikto Vám nechce robiť výčitky, no možno je čas urobiť si ich sám. 

Big Mac obsahuje 540 kalórií, 29 gramov tuku a 1040 miligramov sodíka. Tento burger spĺňa 28% Vašich denných kalórií, 45% celkového tuku a 43% sodíka. Pokiaľ budete jesť Big Mac každý deň počas jedného roka, budete brať ďalších 197000 kalórií, čo sa rovná pribratiu 25 kilogramov na telesnej váhe. Každý rok sa predá okolo 900 miliónov Big Macov, čo je 2,5 milióna kúskov na jeden deň. McDonald nie je rozšírený iba v Amerike, ale po celom svete. Svetová organizácia zdravia predpokladá, že v roku 2015 bude viac ako 700 miliónov ľudí po celom svete trpieť obezitou. McDonald používa mrazené karbonátky, ktoré nepochádzajú z blízkych fariem s dobytkom, ale asi z 1000 rozličných druhov kráv z 5 rozličných krajín. Američania skonzumujú približne 5,5 milióna dobytku v McDonald burgroch za jeden rok. Jedna krava vylučuje 100-200 litrov metánu za jeden rok, rovnako ako jedno auto. Každý rok sa predá okolo 550 miliónov Big Macov v 120.000 amerických oblastiach, čo je okolo 150.000 dolárov pre ekonómiu každej oblasti. Big Mac sa predáva v 36 krajinách od Argentíny až po Srbsko. 

Toto sú iba čísla, no toto je aj realita. Skutočne sa chceme takto stravovať? Áno, je to pohodlné, rýchle a chutné. Lenže aj nezdravé, kalorické a komerčné. Len pre ukážku si porovnajme, čo nám prináša zdravá strava

– kvalitný spánok

– regeneráciu a zvýšenie imunity

– čistenie pleti

– ustálenie váhy

– šťastnejší a dlhší život

Zdravé stravovanie formuje zdravého človeka, ktorého obchádzajú všetky choroby. Skúste si dať namiesto hranolčekov ryžu a zeleninovú oblohu. Neutekajte do McDonaldu, ale skúste dnes niečo uvariť vy. Naše zdravie je predsa to najcennejšie, čo máme. Správne živený organizmus prekypuje nielen zdravým, ale aj vitalitou a skvelou kondíciou. V súčasnosti viac ako inokedy platí: „Raňajkuj sám, obeduj s priateľom a večeru daj svojmu nepriateľovi.“ A na záver už iba pripomenutie starého známeho: „Jeme, aby sme žili, nežijeme, aby sme jedli.“ Nenechajme sa ušliapať konzumnou spoločnosťou. 

Zdroj: smarterlifestyles.com

Foto: blogs.ocweekly.com, smnd.sk