Materiály v modernej kúpeľni.

Tradičnými materiálmi pre výrobu vaní, sprchových vaničiek a umývadiel je smaltovaná oceľ, smaltovaná liatina a keramika. Nevýhodou týchto materiálov je vysoká hmotnosť, ktorá môže komplikovať dopravu a inštaláciu a tiež nízka pocitová teplota povrchu, takže povrch vane alebo vaničky v sprchovom kúte je pri použití chladný na dotyk.

Najmodernejšími materiálmi súčasných kúpeľni je akrylát a tzv. liaty mramor.

Akrylát je charakteristický veľmi hladkým a lesklým povrchom, ktorý je antibakteriálny, takže sa veľmi dobre udržiava v čistote.

Liaty mramor je liata zmes rozomletého dolomitu a živice, ktorá vyniká praktickými i estetickými vlastnosťami.  Finálnu povrchovú úpravu liateho mramoru tvorí zafarbená živica, tzv. GelCoat, ktorá ho chráni proti opotrebovaniu, poškrabaniu a pôsobeniu bežne používaných kozmetických a čistiacich prípravkov. Odolnosť povrchu liateho mramoru umožňuje využitie vaní a sprchových kútov v kúpeľniach vo frekventovaných verejných priestoroch.

classic01Akrylát a liaty mramor sú moderné nadčasové materiály, ktoré v porovnaní s keramickými a kovovými materiálmi umožňujú pri výrobe veľkú variabilitu tvarov. Vďaka tomu je možné vyrobiť aj také tvary, ktoré keramika či kov neumožnia. Prednosťou liatych umývadiel, vaní a sprchových vaničiek sú tiež perfektne čisté hrany a rovné odkladacie plochy. Veľkou výhodou povrchu akrylátu aj liateho mramoru je na rozdiel od plechového či keramického povrchu  v tom, že je pocitovo teplý, takže vaňa, sprchová vanička či umývadlo pri používaní nechladí.

V moderných kúpeľniach je obľúbeným materiálom pre výrobu vaňových zásten, sprchových kútov a sprchových dverí  bezpečnostné sklo. Niektorí výrobcovia toto sklo ošetrujú špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá eliminuje usadzovanie vodného kameňa a iných sedimentov (napríklad patentovaný systém povrchovej úpravy AntiCalc® od RAVAK).

V kúpeľni sa môžeme stretnúť aj s vaňami a umývadlami z menej tradičných materiálov, akými je napríklad sklo, prírodný kameň alebo drevo. Nie veľmi pozitívnou protiváhou originality týchto materiálov sú ale bohužiaľ niektoré negatívne vlastnosti, ktoré komplikujú udržiavanie čistoty a vzhľadu povrchov pri každodennom používaní kúpeľne.

Na výrobu kúpeľňového nábytku sa používajú impregnované drevotrieskové dosky a dvierka vyrábané z MDF (drevovláknité dosky, ktoré sa vyrábajú z drevených vláken, pojených syntetickým lepidlom za pomoci tlaku a tepla) proti pôsobeniu vlhkosti, takže nábytok je vhodný aj do extrémne vlhkého prostredia v kúpeľni.