Kvalitný spánok – vizitka postele a matraca

Možno ste sa už aj vy stretli s tvrdením, že buková posteľ je proste TOP a zaraďuje sa medzi jednotky vo svojej triede. Dodnes však nechápete, kde sa berie tá jej suverenita? Za zmienku iste stojí, že už naši starí otcovia vedeli o kladoch bukového dreva. Každý dobrý stolár si za kvalitou tohto typu stojí. Pri zhotovovaní interiérového nábytku je to proste „naj“ voľba, no nielen v tomto smere sa buk javí ako dominantný partner.

Bukové drevo sa využíva i pri zhotovení hudobných nástrojov, športových potrieb alebo podláh. Jeho prednosťami sú i skvelé predpoklady na ohýbanie, vysoká pevnosť tlaku a rázová húževnatosť. Jednoducho povedané, s týmto typom sa dobre pracuje. Dlhá životnosť z neho robí obľúbený materiál pri zariaďovaní domácností, ale aj ubytovacích zriadení. Ak veríte na prúdenie energie a zdravé bývanie, tak drevo sa v tomto smere odporúča jednoznačne pred čalúneným alebo kovovým nábytkom. Podobne je to aj s posteľami. Aby však boli skutočne zdraviu prospešné, svojou troškou sa o to pričinia i správne zvolené rošty a matrace.  

Vybrať si  matrac možno nevyzerá zložito, no zvoliť si taký, ktorý poskytne potrebný komfort, nie je vôbec jednoduché. Pružinové či latexové? Tvrdé alebo mäkké? Aký rošt je najideálnejší? Na toto všetko sa Vám pokúsime v nasledujúcich riadkoch odpovedať.

Trendy trojka

1.Pružinové matrace pozostávajú z jednotlivých pružín v tvare presýpacích hodín, ktoré sú navzájom pospájané oceľovou cievkou. Ich výhodami sú výborná vzdušnosť, ktorá zabraňuje množeniu roztočov a šíreniu zápachu, no taktiež vysoká nosnosť a dlhá životnosť.

2.Latexové matrace sa vyrábajú zo syntetického a prírodného latexu (kaučuku). Pri kúpe si všímajte podiel a celkovú hustotu latexu. Takéto matrace sú stabilné, prispôsobivé. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a následná ťažšia manipulácia pri otáčaní.

3.Penové matrace sú známe svojou ľahkou manipuláciou a dobrou prispôsobivosťou. Polyuretánová pena vyrábaná za studena sa nazýva „studená pena“ alebo aj HR pena. Veľmi výhodné sú matrace z pamäťovej peny. Do pôvodného stavu sa vracajú pomaly, čo je ich hlavnou výhodou. Za nevýhodu sa pokladá rýchlejšie preležanie. Pri kúpe sa pýtajte na objem materiálov, ktorý by mal byť približne 30 kg/m3.

Aká tvrdosť?

Pomôcť Vám pri tom môže poloha, v akej spíte. Pokiaľ ležíte na chrbte, Vaša chrbtica potrebuje pevnú oporu. Práve pre Vás je ideálny stredne tvrdý až tvrdý matrac. Pri spaní na boku je vhodnejší zase mäkší matrac.

Nielen matrac, ale aj rošt je dôležitý!

Ak ste si už vybrali matrac, je čas sa zamerať na rošty. Tie si vyberajte podľa matracu, ktorý ste si už kúpili. Pod nepružinové matrace sú vhodné tvrdé, stredne tvrdé a mäkké nepolohovateľné lamelové rošty. Pod pružinové matrace sa odporúčajú drevené latové rošty, perforované dosky a nepolohovateľné lamelové rošty.

Masívna pevná konštrukcia postelí a matrac od popredného predajcu zaručuje 100% kvalitu. Buk je tiež akýmsi symbolom večnej mladosti. Bukové produkty preto pôsobia mlado a sviežo. Veríme, že takto sa budete prebúdzať aj vy po noci strávenej v pohodlnej posteli.  

Foto: matrace-vegas.sk