Kvalitný arganový olej spoznáte aj podľa vône

S arganovými olejmi sa roztrhlo vrece, už azda nik nepochybuje o jeho výnimočných vlastnostiach pre pleť nielen tváre, ale aj celého tela, vlasov a nechtov. Pozor si však treba dávať pri jeho kupovaní. Je totiž niekoľko indícií, podľa ktorých spoznáte, že nie je kvalitný a mali by ste sa obrátiť na iného predajcu.

10502157_237938599749593_6987122165284347881_n

Arganový olej sa získava lisovaním za studena z plodov argánie tŕnistej, púštneho stromu rastúceho v Maroku. Vyrábajú ho marocké ženy v manufaktúrach, ale aj v domácnostiach. Kým domáci spôsob získavania oleja ručným miesením je spoľahlivou zárukou kvality, v manufaktúrach už je viacero spôsobov jeho výroby. Nečudo – jeho výroba je prácna a aj drahá. Niektorí výrobcovia preto siahajú aj po spôsoboch výroby, ktorých výsledkom je olej nespĺňajúci kritériá kvality.

V manufaktúrach sa olej vyrába dvomi spôsobmi: strojovým lisovaním bez prídavkov ďalších látok, alebo chemickou extrakciou. V prvom prípade sa na výrobu používajú nerezové lisovacie stroje, ktoré arganové orechy melú na pastu a z nej lisujú čistý arganový olej. Nedochádza pritom ku kontaktu arganovej pasty s vodou, ani k miešaniu s inými látkami. Jeho vôňa je preto veľmi jemná, prirodzená, takýto olej slabučko vonia po orieškoch. Druhý spôsob, chemická extrakcia, je výroba pomocou chemických látok, ktoré z mandličiek dostanú najväčšie množstvo oleja, no zároveň ho znehodnocujú. Netreba dodávať, že výroba chemickou extrakciou sa sústredí najmä na množstvo výsledného oleja, kvalita je už však na zváženie. Takýto olej nevonia vôbec a je sterilne čistý, bez zákalu.

10629812_265303603679759_3964045756492286816_n

Spozornieť treba aj vtedy, ak natrafíte na oleje s výraznými vôňami. Príjemná, no silná vôňa kozmetického produktu značí, že olej nie je čistý a je zmiešaný s inou látkou. Logicky sa potom rapídne znižuje aj jeho zázračný účinok na pleť a nečudo, že dámy sú sklamané, pretože nebadajú na pleti žiadnu zmenu. Naopak, olej, ktorý má nepríjemnú arómu pripomínajúcu kozy, taktiež zďaleka obíďte. Táto aróma signalizuje, že výrobca použil znehodnotené arganové orechy – spásané kozami! Áno, kozy sa veľmi rady kŕmia arganovými plodmi, ktoré prechádzajú ich tráviacim ústrojenstvom. Keďže pozbierať ich zo zeme je jednoduchšie, ako zbierať zdravé arganové plody priamo zo stromov, niektorí výrobcovia tak síce ušetria na práci, no výsledkom je olej s nepríjemnou vôňou po kozách.

Ak teda arganový olej, tak jedine čistý – s jemnučkou, nevtieravou vôňou orieškov, s obsahom zákalu, ktorý je pozostatkom lisovania z arganovej pasty. Taký, ako ponúka napríklad Arganeol.sk.