Farebné koi kapre aj vo vašom jazierku

26Mnohí snívajú o rodinnom dome so záhradou. Možno patríte k tým šťastným, ktorí už rodinný dom so záhradou majú a teraz ste sa rozhodli skrášliť ju záhradným jazierkom s krásnymi rybkami. Čo tak skúsiť  niečo menej tradičné kúpiť si záhradné jazierko a chovať v ňom koi kapre. Že neviete, aké sú to koi kapre?

Už aj vy ste videli veľké kapre rôznych farebných kombinácií červenej, bielej, čiernej alebo oranžovej farby? Presne to sú koi kapre. Tieto japonské druhy kaprov sú mierne náročnejšie na veľkosť jazierka, ktoré by malo byť aspoň 1,2 m hlboké.

Koi kapre je najlepšie chovať v minimálnom počte troch kusov, no keď uvidíte aké sú nádherné, zaručene ich budete chcieť viac. Najväčšou výhodou koi kaprov je ich životnosť. Ak pre tieto koi kapre pripravíte vhodné životné podmienky, dokážu sa dožiť 25 až 35 rokov.

Koi kapre sú vnímané v Japonsku ako symbol sily a odvahy a každý chovateľ, ktorý má koi kapre vo svojom záhradnom jazierku, znamená v spoločnosti niečo viac a vystatuje sa bohatstvom. No nielen v Japonsku, ale aj na Slovensku sa nájdu vášniví chovatelia.

Možno vás prekvapí počet druhov koi kaprov, ktorých je viac ako 20. Každý jeden typ koi kaprov je pomenovaný podľa jeho sfarbenia a najčastejšie sa predávajú koi kapre druhu Kohaku, Sanke, Kujaku, Tancho či Kawarimono. Práve posledný druh Kawarimono je netradične sfarbený do žlta. Na výber máte teda naozaj veľa sfarbení.

Príprava na Koi kapre

Na Slovensku existuje naozaj málo dovozcov pravých koi kaprov. Len jedna spoločnosť vám dokáže zaistiť aj vybudovanie vášho nového záhradného jazierka, aj pravé japonské koi kapre z dovozu.

Na trhu s predajom koi kaprov pôsobí už od roku 2008 a dováža osobne vybrané druhy koi kaprov z Japonska. Koi kapre, ktoré ponúka sú najvyššej kvality a ich veľkosť presahuje 50 centimetrov. Okrem dovozu koi kaprov vám spoločnosť dodá certifikát od japonských chovateľov, v prípade, ak by ste chceli so svojimi koi kaprami súťažiť.

Ak by ste si chceli vybrať svoje vlastné koi kapre sami, je taká možnosť a spoločnosť vám zabezpečí osobnú návštevu chovateľov v Japonsku. Samozrejme, okrem bezplatnej konzultácie k používaniu jazierka máte k dispozícii aj konzultácie k chovu koi kaprov.

Nezabúdajte, že chovať koi kapre v zahradnom jazierku je mierne náročné. Preto nechajte nech vám odborníci pripravia vodu vo vašom záhradnom jazierku tak, aby boli všetky hodnoty rovnaké ako v japonských vodách.

Pomôcky, ktoré sú povinnosťou

Keď sa vám záhradné jazierko už stavia a koi kapre máte objednané, mali by ste sa zamerať na výber správnych pomôcok. Chov koi kaprov si vyžaduje pomôcky na odchyt, prevážanie, ale aj ich rozmnožovanie, ak by ste chceli. Nehovoriac, samozrejme, o krmive a veľmi dôležitých vitamínoch.

Najlepšie krmivo pre vaše koi kapre sú červené malé sladkovodné krevetky alebo granule Saki Hikari. Obidve krmivá zabezpečujú kaprom dostatočné zafarbenie a udržanie si farby. Mnoho koi kaprov však v našich oblastiach môže byť napadnutých parazitmi, preto by ste mali vedieť, ako pristupovať k ich parazitom.

Zistiť, či váš koi kapor je naozaj ohrozený parazitmi, je mierne náročné.Potrebné je spraviť ster slizu z minimálne troch koi kaprov a následne ho odkontrolovať cez mikroskop. Pomocou mikroskopu môžete zistiť ochorenie alebo parazity a následne spôsob liečby.

Ak sa potvrdí nákaza čo i len jedného z koi kaprov, môžete očakávať rozšírenie aj na ostatné. Musíte teda liečiť nielen koi kapre, ale hlavne svoje záhradné jazierko. Zamerať sa môžete na priepustnosť kyslíka do vody. Pri ochorení je potrebné kvalitné prekysličenie vody.

Pri liečení koi kaprov vypnite lampu s ultrafialovým žiarením (UV) a ozón, ktoré doteraz na jazierko pôsobili. Taktiež prečistite filter a odstráňte aktívne uhlie. Na trhu existuje mnoho liečiv pre koi kapre, ktoré ponúka aj spoločnosť s predajom koi kaprov. Väčšina z nich sú prípravky do vody, ktoré zaručia prečistenie vody, čriev koi kaprov a vyhynutie baktérií v jazierku.

Pokiaľ nastala situácia, keď sa váš koi kapor zranil, ale stále ostal vo vode, môžete zakúpiť špeciálny vode odolný gél na rany, ktorý zabezpečí vašim rybám rýchlejšie hojenie rán spolu s antibiotickým účinkom. Taktiež pre každého svojho koi kapra môžete zabezpečiť tablety, ktoré dokážu revitalizovať ryby po prevoze alebo im zvýšia imunitu po zimnej hibernácii.

Každý jeden chovateľ koi kaprov sa pri kráse týchto zvierat nevie dočkať, kým si kúpi nového a zväčší si tak svoju chovateľskú zbierku koi kaprov v záhradnom jazierku. Možno sa takým stanete aj vy.