Draculov hrad na predaj

Pevnosť Bran z 13. storočia v Transylvánii (Sedmohradsko) prezývaná ako Draculov hrad je na predaj! Podľa najnovších správ zaňho rumunská vláda ponúkla 80 miliónov dolárov.

Aj keď legendárny upír do tejto pevnosti nikdy nevstúpil – je to fikcia, pod ktorú sa podpísal Bram Stoker svojou novelou Drakula (1897), ide o vysoko atraktívne miesto. 

Podľa vyhlásenia na internetových stránkach hradu Bran: Stoker nikdy nenavštívil Rumunsko. Znázornil vymyslený Drakulov hrad založený na opise hradu Bran, ktorý mal k dispozícii na prelome storočia v Británii. Fiktívne zobrazenie Draculovho hradu z leptu (kresba sa tvorí pomocou kyseliny,ktorá leptá nechránené miesta kovovej dosky) v prvom vydaní desivého diela je nápadne podobné práve hradu Bran a žiadnemu inému v celom Rumunsku.

V novele Stoker opisuje grófsku pevnosť  postavenú vysoko na skale nad tečúcou riekou. Web stránky hradu Bran uvádzajú, že je to jediný hrad v Transylvánii, ktorý sedí tomuto opisu.

Pri vytváraní monštruóznej postavy Stoker čerpal zo života reálneho človeka, avšak so zjavnou chuťou po krvi. Vlad III. Drakula Tepeš – jedna z najkontroverznejších postáv európskeho stredoveku. Valašský veľmož, ktorý si vyslúžil prezývku Tepeš (narážač) pre svoju obľubu vykonávania popráv narazením na kôl.

Vlad III. sa narodil v roku 1431 v Transylvánii, hornatom regióne v dnešnom Rumunsku.  Prezývku Drakula (Drak) pritom získal už jeho otec Vlad II.

Ročne prichádza na hrad vyše pol milióna platiacich turistov. V súčasnosti ho vlastnia arcivojvoda Dominik Habsburg a jeho sestry Mária, Magdaléna a Alžbeta, ktorým ho komunisti vrátili po tom, čo ich v roku 1948 vysťahovali.

Všetci už majú po sedemdesiatke a nemajú čas starať sa o hrad, ktorý má 57 izieb a žiadnu kanalizáciu, ba ani toaletu. Podľa Huffington Post by za predaj radi zinkasovali až 135 miliónov dolárov. Na predaji spolupracujú s newyorskou právnickou firmou Hertzfeld & Rubin.

Ak niekto príde so serióznou ponukou, zvážime, kto to je a čo navrhuje,” povedal pre Daily Telegraph jej zástupca Mark Meyler.

Zdroj a foto: livescience.com