Dajte si pozor na výdavky za energiu vo Vašom podkroví

Keďže sa už začalo zimné obdobie, veľmi dobre vieme, ako nám výdavky na energiu vyťahujú ťažko zarobené eurá z peňaženiek. Väčšina z nás má rada teplo, nuž a toto teplučké pohodlie nás aj niečo stojí. Určite netreba zdôrazňovať, že cena plynu je položka, ktorú sa snaží každý z nás dôkladne ustriehnuť, aby nakoniec neprišlo nemilé prekvapenie. Medzi najväčšie výdavky každej rodiny patria práve výdavky na energie. Väčšina rodinných domov využíva na bývanie tiež podkrovné priestory. Presvetlenie a prevzdušnenie sa tu rieši pomocou strešných okien. Ich výhodou je aj to, že počas chladných dní dokážu vykurovať obytné priestory bezplatne pomocou slnečnej energie. Samotné strešné okná nám okrem čerstvého vzduchu prinášajú aj denné svetlo do ponurých priestorov podkrovia. I vďaka ním sa dá teda zmierniť cena elektriny a ušetriť na míňaní umelého osvetlenia. Sú však skutočne také efektívne a dokážu výraznejšie šetriť naše náklady za energiu? Dnes sa na to pozrieme takpovediac z každej strany. 

Nová generácia  strešných okien má užšie profily

Vďaka užším profilom sa presklená plocha zväčšila až o 10%. Výhodou väčších skiel je to, že prinášajú vyššie solárne zisky, pretože v chladnom počasí sa nám viac vyhreje vnútorný priestor pomocou zväčšených skiel. Nuž a nám sa týmto spôsobom šetrí spotreba energie.  Ďalšou výhodou je, že získame omnoho viac denného svetla a o krajšom výhľade už ani nehovoríme. Pokiaľ ste presvedčený, že Vaše okná sú v poriadku, no ceny sú stále neadekvátne, skúste sa informovať, čo Vám vedia ponúknuť iní dodávatelia plynu ako je ten Váš pôvodný.

Konštruktéri vylepšili izolačné vlastnosti nových okien, aby sa energia ušetrila ešte viac. 

Ich zlepšenie spočívalo v hlbšom umiestnení krídla do rámu okna a v zmene geometrie. Okná teraz využívajú nový izolačný materiál. Okrem toho sa môžu zapustiť až o 40 milimetrov hlbšie do strechy, čím sa taktiež zdokonalila izolácia okna.

Businessman with Energy and Environmental Concept

Ako je to s väčším počtom strešných okien?

Čím viac okien do podkrovia umiestnite, tým viac zvyšujete aj spotrebu energie na vykurovanie. Moderné strešné okná však prinášajú energetickú bilanciu a viac solárnych ziskov vďaka väčšej presklenej ploche, čím sa samozrejme znižuje vykurovanie v miestnosti. Z dôkladnej štúdie taktiež vyplynulo, že podkrovie môže byť optimálne osvetlené až piatimi kusmi okien. Profesionálni dodávatelia elektriny iste zaznamenajú Vaše poklesy využitej elektrickej energie a to sa následne odrazí na konečnej cene.

Praktická skúška

Renovovaní špecialisti si zvolili v štúdii pre svoju analýzu rodinný dom s obytným podkrovím, ktorý bol postupne natáčaný na všetky svetové strany a hodnotený pomocou rôznych parametrov. Samotná štúdia hodnotila aj rodinný dom, ktorý by nemal strešné okná alebo obsahoval dve či päť okien. Tie boli nasmerované na sever, východ, juh i západ. Hodnotené boli štandardné izolačné dvojsklá, ďalej dvojsklo proti prehrievaniu i hluku a nízkoenergetické trojsklá. Práve posledné okná vykazovali značné zníženie spotreby energie na vykurovanie pri orientácii na juh, východ i západ a to aj pri zvyšovaní počtu okien. Pri orientácii na sever boli hodnoty konštantné.

Veríme, že pomocou správne zvolených okien, ale i dodávateľa energií sa Vám podarí znížiť náklady na prijateľnú hladinu.

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Foto: © [Rawpixel] / Dollar Photo Club