Dá sa prasknutá prilba opraviť?

Colorful ski glasses

Pri akomkoľvek športe je nutné nosiť chrániče a naozaj dbať na bezpečnosť. Prilby na lyžovanie, cyklistické prilby, či dokonca prilby, ktoré dáte na hlavu svojim deťom aj pri obyčajnom kolobežkovaní. Všetky sú dôležité a spolu s chráničmi tvoria akýsi štíť proti vážnym zraneniam.

V prípade, že si myslíte, že mať na hlave prilbu a na kolenách či lakťoch chrániče je zbytočné a len prekážajú v činnosti, ste na veľkom omyle. Je pravda, že v prípade žiadnej ochrany hlavy je veľká možnosť úrazu, ktorý spôsobí trvalé následky nepredstaviteľných rozmerov. Určite teda nerozmýšľajte nad tým, že zo svojho športového „šatníka“ vynecháte práve tieto kúsky výstroja. Nejednému športovému nadšencovi prilba na hlave zachránila život, veď pri mnohých športoch vzniká nebezpečenstvo pri ktorom sa už aj s prilbou na hlave dokážete dostať do stavu, pri ktorom je nevyhnutná odborná lekárska pomoc. Niektorí adrenalínoví a športoví nadšenci svoju prilbu, ktorá už prežila nejaký ten pád majú tendenciu zachraňovať. V prípade, že prilba nie je prasknutá, ani nijako mechanicky poškodená, napríklad preliačená, môže sa používať ďalej. No ak vaša prilba praskne, stáva sa z toho naozajstný problém, ktorý treba riešiť. Sú tu „opravári“, ktorým sa zdá, že oprava lepidlom na plasty a umelú hmotu je tou správnou voľbou. Áno, na prvý pohľad je všetko v poriadku a zatmelená prasklina sa môže zdať ako dobre opravená, ale slabé miesto už neskryjete a vždy je šanca, že vaša prilba znovu a znovu popraská na tom istom mieste ako pred tým. Najlepšia je teda celková výmena prilby.

Kúpa novej síce z vášho vrecka vytiahne viac peňazí, ale uvedomte si, že nie je nič dôležitejšie ako chrániť si vlastné zdravie a život. Neriskujte, nespoliehajte sa na možnosti, ktoré sú len dočasným riešením. Radšej investujte a vyberte si správne.

 

FOTO: © Lukas Gojda / Dollar Photo Club