Čo všetko pre vás môže spraviť asistenčná služba

asistencna-sluzba-na-dialnici

Medzi šoférmi často panuje názor, že ak ste zodpovedný a aspoň trochu manuálne zručný, tak asistenčné služby pre svoje auto nepotrebujete. Že ide o zbytočne drahú službu, ktorá sa vám neoplatí, obzvlášť ak najčastejšie jazdíte po meste, kde je servis na každom kroku.

Toto bola pravda možno pred 20 rokmi, v súčasnosti sú tieto služby pomerne lacné a pokrývajú veľmi širokú škálu situácií a konkrétnej pomoci, vďaka ktorej môžete ušetriť tisíce eur, množstvo času a hlavne svojho stresu.

Čo sú vlastne asistenčné služby, ktoré si môžete pridať k poisteniu auta? Ide o možnosť zavolať na nonstop funkčné telefónne číslo poisťovne, kde vám operátor pomôže v najrôznejších situáciách. Niekedy celú akciu zorganizuje a náklady zároveň preplatí priamo poisťovňa, takže sa nemusíte o financie na mieste vôbec starať. V iných prípadoch vám sprostredkuje pomoc tretej strany, ktorú priamo zaplatíte, ale náklady vám poisťovňa dodatočne preplatí. V niektorých situáciách vám asistenčná linka pomôže len s organizáciou pomoci, ale platiť si ju musíte sami, závisí to od konkrétneho rozsahu vašej poistky.

Nespornou výhodou je fakt, že vo všetkých prípadoch sa k vám pomoc dostane pomerne rýchlo a pôjde o overené firmy, takže máte istotu, že vás nebudú nijako zavádzať, zdržovať alebo inak zneužívať vašu problematickú situáciu. Z časového hľadiska by vždy malo ísť o riešenie rýchlejšie, než keby ste si sami hľadali pomoc priamo na mieste. Poisťovne mávajú pomerne hustú sieť spolupracujúcich partnerov, ako doma, tak v zahraničí.

Postup pri kontaktovaní asistenčnej služby je veľmi jednoduchý – zavoláte na asistenčné číslo svojej poisťovne, kde uvediete svoje identifikačné údaje, identifikačné údaje svojho vozidla a opíšete, aký máte problém. Ideálne je, ak viete čo najpresnejšie určiť, kde sa nachádzate, aby operátor na druhej strane mohol kontaktovať servis či iného partnera, ktorý vám môže pomôcť, a aby vás títo rýchlo našli.

Čo asistenčná služba pokrýva?

Situácie, s ktorými vám dokáže asistenčná služba pomôcť:

Porucha vozidla. Toto je asi najbežnejšia situácia, ktorá vám pri pojme asistenčná služba napadne, a podľa štatistík je aj najvyužívanejšia. Poisťovňa vám zorganizuje odťah auta alebo jeho opravu na mieste. Ak je to nutné, zabezpečí vám náhradné vozidlo.

Defekt. Zabezpečenie opravy na mieste alebo v najbližšom partnerskom servise.

Vybitá batéria. Zorganizovanie opravy priamo na mieste alebo v blízkom servise či celková výmena batérie, ak je to nutné.

Havária. Odťah vozidla v prípade havárie alebo jeho oprava na mieste, ak je to možné. Zabezpečenie náhradného vozidla.

Krádež auta. V tomto prípade vám asistenčná služba môže zabezpečiť náhradné auto na niekoľko dní.

Zabuchnuté či stratené kľúče od auta. Zorganizovanie otvorenia vozidla.

Úplné minutie paliva. V týchto prípadoch vám vhodné palivo dovezú.

Načerpanie nevhodného paliva. Asistenčná služba zabezpečí partnera na jeho vyčerpanie a privezú vám správne pohonné hmoty.

Zabezpečenie náhradného ubytovania v zahraničí pri zložitejších problémoch s vozidlom.

Zabezpečenie a preplatenie nákladov na váš návrat na miesto bydliska v prípade, že je vaše auto nepojazdné.

Vyslobodenie vozidla po havárii alebo živelnej udalosti.

Zorganizovanie a preplatenie nákladov na skladovanie vozidla, kým nebude zabezpečený jeho prevoz alebo oprava.

Asistencia v prípade chyby vodiča. Obvykle ide o zablúdenie. Aj v takomto prípade vám vie personál z asistenčnej linky pomôcť.

Pomoc pri nákupe náhradných dielov v zahraničí. Je dobré vedieť, ako si môžete užiť roadtrip po Európe.

Pomoc pri finančnej tiesni. Ide obvykle o zapožičanie určitej čiastky v zahraničí.

Administratívno-informačné služby. Či už ide o rýchle overenie povolenej rýchlosti v zahraničí, nutnosti diaľničnej známky či jej ceny, alebo akékoľvek iné informácie, ktoré potrebujete pre svoju plynulú a bezpečnú jazdu. Obzvlášť ak cestujete sami, telefonovanie je vždy bezpečnejšie ako hľadanie informácií online, ktoré nemusia byť aktuálne (nehovoriac o tom, že najlepšie je zastaviť a tieto veci riešiť na parkovisku).

Tlmočenie a preklad telemostom v prípade problémov s vozidlom v zahraničí.

Pomoc pri strate dokladov od vozidla v zahraničí.

Záleží na tej-ktorej poisťovni, čo presne jej asistenčná služba pokrýva, čo doma, čo v zahraničí a do akej výšky. Pri zriaďovaní konkrétnej poistky si presný rozsah pomoci radšej riadne skontrolujte.

Ak idete hoci len raz ročne do zahraničia, odporúčame zvážiť platnosť poistky aj tam. Hoci sa pravdepodobnosť zdá menšia, práve v zahraničí oceníte pomoc na telefóne v jazyku, ktorému na 100 % rozumiete. Veľa robí aj čisto psychologická podpora – mimo rodného štátu sa proste cítite zraniteľnejšie a veľmi vám pomôže pocit, že vám niekto pomáha, stará sa a všetko sa dá bez problémov vyriešiť. Zároveň je určite príjemné, keď sa vám pre drobnú poruchu nepokazí dovolenka, na ktorú ste sa tešili celý rok, ale jej priebeh sa len mierne naruší a vy môžete pokračovať ďalej v cestovaní.

Ako sa dá asistenčná služba zriadiť?

V súčasnosti sa dá asistenčná služba zriadiť ako bežné doplnkové poistenie vo všetkých veľkých poisťovniach na Slovensku. Niekedy ju ponúkajú zadarmo k povinnému zmluvnému ručeniu v určitom obmedzenom rozsahu alebo potom na dokúpenie zvlášť v rámci rôznych doplnkových poistných balíčkov. Nejde o nič komplikované, ani časovo náročné.

Aký je rozsah ochrany?

Ako pri všetkých poistkách, aj tu to závisí od konkrétnej poisťovne. Všeobecne sa dá povedať, že býva stanovený limit pre plnenie jednotlivých úkonov v zahraničí a na Slovensku. Viaceré poisťovne ponúkajú rôzne výhodné balíčky, napr. ak máte pre to isté auto v tom istom ústave kúpené povinné zmluvné poistenie aj havarijnú poistku, limity na asistenčnú službu sú zvýšené.

A koľko to stojí?

Samozrejme, konkrétna cena závisí od poisťovne, ktorú si vyberiete, ale aj od celkového balíčka, ktorý v nej máte zaplatený. Často môžete v poisťovniach nájsť zľavy v rámci kumulatívnych poistení, inak povedané, čím viac služieb a poistiek pre svoje auto máte uzatvorených, tým je každá ďalšia lacnejšia. Všeobecne sa dá ale konštatovať, že ide o službu do desiatok eur ročne, cca 10 – 25 €. A sami uznáte, že toto je naozaj suma, za ktorú sa oplatí kúpiť si pohodu na cestách na celý rok.