Choroby očí – ktoré sú najnebezpečnejšie a čo o nich vieme?

Ochorení očí je viacero, najčastejšie sa však objavuje skupina zhruba desiatich ochorení, ktoré ľuďom komplikujú život. Niektoré sú dedičné, iné prichádzajú s vekom či sú sprievodným javom iných chorôb. A za niektoré si môžeme aj sami nedostatočnou starostlivosťou. Najviac sa v bežnom živote objavujú zákaly, sivý aj zelený, astigmatizmus, krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Ktoré z týchto ochorení sú najhoršie a prečo a ako sa dajú liečiť?

Zelený a sivý zákal

Mnohí ľudia poznajú tieto slovné spojenia, často však nevedia medzi nimi rozdiel. Ide pritom o nebezpečné ochorenia oka, ktoré sa bez liečenia môžu skončiť až slepotou. Zákernejším z dvojice je zelený zákal, ktorý sa odborne nazýva glaukóm, a dochádza pri ňom k nenávratnému poškodzovaniu zrakového nervu. Deje sa tak kvôli vysokému vnútroočnému tlaku a môže pacienta priviesť až k slepote. Typický je pre starších ľudí, ale neobíde ani mladšie ročníky. Do rizikovej skupiny patria najmä cukrovkári a ich príbuzní, ktorí majú túto chorobu v génoch.

Zelený základ je nebezpečný a zákerný v tom, že prichádza nenápadne a bezbolestne. Prejavuje sa zúžením zorného uhla, svetloplachosťou čí rozostreným videním. Preto je vhodné dbať na prevenciu, jeho včasné spozorovanie totitž zvyšuje šance na liečenie. Varovaním môže byť aj viac ako osem miliónov ľudí, ktorí už „vďaka“ zelenému zákalu oslepli. Liečba spočíva buď vo vyrovnávaní očného tlaku kvapkami, vo vážnejších prípadoch chirurgickým zákrokom, tzv. trabekulektómiou.

Pri sivom zákale je možný okamžitý chirurgický zákrok, ktorý je rýchly a ktorý pacientovi dokáže dokonale obnoviť zrak (pri zelenom zákale sa zrak už úplne vyliečiť nedá, dá sa iba zastaviť chorobný proces, t. j. očný nerv sa už nevylieči úplne). Pri sivom zákale (odborne katarakta) dochádza k degenerácii očnej šošovky, ktorú sprevádza jej zakalenie a strata priehľadnosti. Najčastejšie postihuje starších ľudí (nad 55 rokov), ale ani mladší nie sú výnimkou. Podobe ako u zeleného zákalu, aj zanedbanie sivého zákalu vedie k slepote. Prejavuje sa teda nielen zakalením šošovky, ale aj zhoršením zraku a pocitu, že vidíte svet bezfarebne a tiež ste príliš citlivý na svetlo – cítia to najmä šoféri za šera a pri hľadení do reflektorov oproti idúcich áut – tie dokážu pacienta na chvíľu až oslepiť. Vďaka modernej medicíne sa však toto ochorenie dá rýchlo liečiť, operácia trvá desať minút a oko sa vráti do pôvodného stavu.

Astigmatizmus sprevádza krátkozrakosť a ďalekozrakosť

Pri astigmatizme ide o vrodenú chybu nerovnomerného zakrivenia očnej rohovky (to je tá vonkajšia časť oka), čo spôsobuje na oku vypuklinu a rozostrené videnie. Vypuklina potom zapríčiňuje to, že svetelné lúče, ktoré oko vníma, sa nerovnomerne rozptyľujú na sietnici (vo vnútri oka) a človek tak vidí neostro a rozmazane. Astigmatizmus sa často objavuje v spoločnosti krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti a môže byť pravidelný (kladné hodnoty pri meraní) a nepravidelný (záporné hodnoty). Napravuje sa preto tzv. cylindrickými dioptriami.

Okrem rozmazaného videnia je príznakom tejto choroby napríklad aj škúlenie, ale aj bolesti hlavy v dôsledku namáhania očí. Liečiť sa dá laserovou operáciou, ktorá je sama o sebe bezbolestná a máte ju za sebou do štvrť hodiny. Riešením je aj operácia šošovky, pričom sa buď vloží nová šošovka alebo sa na existujúcu priloží ďalšia.

Keratokonus

Zákerným príznakom tejto choroby je to, že zvyčajne postihne obe oči. Keratokonus je chorobou rohovky, ktorá je zle zakrivená a znemožňuje tak ostré videnie. Ide o zriedkavé ochorenie, ale pozor by si naň mali dávať najmä mladí muži, ktorí patria k najčastejším pacientom s keratokonusom. Toto ochorenie je tiež často spojené s vážnymi ochoreniami ako je Downov, Turnerov či Mafranov syndróm.

Zákerný je aj v tom, že prichádza nenápadne. Objavuje sa najčastejšie v pubertálnom veku a prejaví sa zhoršením videnia. Sprevádza ho aj krátkozrakosť či astigmatizmus. Ak sa nelieči, vedie až k slepote. Liečba závisí od štádia ochorenia, ale existuje tu možnosť laserovej operácie, transplantácie rohovky či implementáciou tzv. intrastromálnych krúžkov.

Tupozrakosť

Toto ochorenie postihuje predovšetkým deti a treba ho včas podchytiť. Jeho príznakom je škúlenie, keďže jedno oko je zdravé a druhé je postihnuté (tzv. lenivé oko). Dieťa sa tak pri pozeraní namáha a zaostruje zrak neprirodzene, čo vedie ku škúleniu a zlej orientácii v priestore. Postihuje asi štyri percentá detí, ktoré majú potom problém pri bežnom pohybe.

Liečba tohto ochorenia musí prísť ešte v detstve, lebo v dospelosti sa už napraviť nedá. Očná vada sa vyrovnáva okuliarmi, pričom silnejšie oko sa môže prekryť, aby sa slabšie muselo viac „snažiť“, čím sa posilňuje. Dobrou dodatočnou metódou sú aj pravidelné očné cviky (tzv. ortoptické cviky), pri ktorých sa tiež posilňuje slabšie oko.

 

Okrem toho mnoho detí a dospelých trpí krátkozrakosťou, kedy je oko dlhšie ako má byť a obraz na sietnici je tak neostrý. Napráva sa okuliarmi a v dospelom veku laserovou operáciou.