Ako vybrať skartovačku do kancelárie?

Máte kanceláriu plnú citlivých dokumentov, ktoré by ste mali adekvátne zlikvidovať? Neváhajte ani minútu a kúpte si skartovačku. Či už je vaša kancelária malá a vyprodukuje pár papierov týždenne, či veľká a v záplave dokumentov sa vyslovene topíte, na trhu je dostatok skartovačiek práve pre vaše potreby.

Pred výberom

Ešte než sa pustíte do samotného výberu skartovačky, mali by ste si položiť pár otázok a dôkladne si premyslieť odpovede:

  • Ako často budete skartovať?
  • Čo budete skartovať?
  • Aké množstvo dokumentov budete skartovať?

Odpovede na tieto otázky vás dovedú k výbere skartovačky presne pre vás. My si ich budeme postupne odkrívať.

Stupeň utajenia

Skartovačky sa klasifikujú podľa tzv. DIN normy, ktorá ukladá stupeň utajenia dokumentov a v závislosti na tom určuje veľkosť prúžkov, na aké skartovačka papier strihá.

Stupne utajenia sú:

  • DIN 1 – najnižšia úroveň bezpečnosti (prúžky 10,5 – 11,8 mm)
  • DIN 2 – nízka úroveň bezpečnosti (prúžky 3,9 – 5,8 mm)
  • DIN 3 – stredná úroveň bezpečnosti (prúžky 3,9 – 5,8 mm, alebo častice 7,2 x 40 – 80 mm)
  • DIN 4 – vyššia úroveň bezpečnosti (častice 1,9 x 2 – 15 mm)
  • DIN 5 – vysoká úroveň bezpečnosti (častice 0,78 x 11 mm)

Tu sa dostávame k odpovedi na otázku, čo budete skartovať? Ak zháňate skartovačku do domácnosti alebo do kancelárie, kde skartujete bežné dokumenty ako sú napr. výpisy z účtu, bude vám stačiť skartovačka so stupňom utajenia DIN 1 alebo DIN 2. So zvyšujúcou sa mierou utajenia sa tiež zvyšuje úroveň bezpečnosti.

Ak skartujete veľké množstvo dokumentov, bude pre vás vhodná veľkoobjemová skartovačka. No báječným pomocníkom pre tieto prípady je automatická skartovačka, ktorá urobí veľké množstvo práce za vás.

Existujú aj skartovačky, ktoré si vedia poradiť s kovovými sponkami. Aj to je veľmi praktická vec, nemusíte sa totiž zdržovať vyťahovaním sponiek. Tak tiež sa nemusíte báť, že na nejakú sponku zabudnete a ona vám zničí skartovačku. Niektoré skartovačky si dokonca poradia aj s CD či magnetickými kartami. Ale to je záležitosť skôr pre banky, než pre bežnú kanceláriu.

Na čo si dať ešte pozor?

Pri výbere skartovačky si dajte pozor ešte aj na to, akú má kapacitu. Toto súvisí s otázkami koľko a ako často budete skartovať. Ak viete, že to bude často a vo veľkom objeme, zaobstarajte si skartovačku s veľkou kapacitou. To znamená, že budete môcť naraz skartovať väčšie množstvo papierov.

Čo sa týka ceny, veľmi sa líši od toho, aké má skartovačka vlastnosti. Cena štartuje na cca 45 euro ale môže sa vyšplhať až na 1250 euro a viac. Rozmyslite si preto, koľko chcete do skartovačky investovať. Avšak myslite na to, že najme v prípade, kedy ju budete používať často, sa vyplatí priplatiť si za kvalitu.