Ako urobiť z kancelárie príjemné miesto

Sivé koberce, jednoduché stoly a tvrdé stoličky… klasické pracoviská sú minulosťou a prežitkom socializmu. Mladých a šikovných zamestnancov dnes neprilákate peniazmi – generácia Y (mladí ľudia narodení medzi rokmi 1985 a 1995) je iná a nehľadí len na zisk, ale v mnohom hlavne a v prvom rade na vlastné pohodlie. Ak sa im v práci nebude páčiť, chodiť do nej nebudú a nájdu si lepšiu, štýlovejšiu, do ktorej budú chodiť radi. Dekorácia a usporiadanie kancelárie sú oblasťou, ktorú najjednoduchšie a najrýchlejšie prispôsobíte mladým. Ak rozmýšľate nad tým, ako jednoducho, rýchlo a za nízke náklady urobiť z obyčajných štyroch stien útulné miesto, vyskúšajte tipy v tomto článku.

ab-217010_il_1

Rastliny a dekorácie

Rastliny dodávajú miestu dušu a inak to nebude ani v prípade kancelárie. Aj keď hrá hlavnú úlohu na vašom pracovisku sivá, rastliny dokážu naozajstné zázraky, sú finančne nenáročné a dobré pre životné prostredie i pre zdravie zamestnancov. Vsadiť môžete na bonsaje, na pracovisko určite nekupujte kaktusy. Kvitnúce kvety takisto nie sú vhodné, lebo sa o nich treba starať a ich vôňa môže niekomu prekážať.

Zabudnúť netreba ani na dekorácie. S obrazmi to býva problematické, keďže každému sa páči niečo iné a nie každý sa pri expresívnej nástennej maľbe musí cítiť dobre. Skúste vsadiť na drevené výrobky a fotorámiky s fotkami vašich zamestnancov, tým nič nepokazíte. Drevo a zelené doplnky pôsobia upokojujúco.

Farby stien

Ak máte takúto možnosť, vymaľujte! Nemusíte vyberať žiadne žiarivé extravagantné farby, stačí použiť jemné pastelové odtiene – napríklad broskyňovú. Na motiváciu a relaxáciu môžete použiť napríklad zelenú, s farbami však narábajte opatrne. Niekedy je napríklad lepšie vymaľovať farebne len jednu stenu a zvyšné nechať biele. Neodporúčame skúšať šťastie s bledomodrou farbou, čiernou a rôznymi studenými odtieňmi farieb, skúseným dizajnérom sa môže podariť zakomponovať takéto farby do interiéru, laik nimi však skôr dosiahne dojem nemocničnej izby.

cn-1026140_hr

Pohodlný nábytok

Základom pohodlnej kancelárie je dobrý sedací nábytok. Myslite na to, že nepohodlie pri práci za stolom znižuje produktivitu a nepohodlné stoličky vás tak defacto môžu pripraviť o peniaze. Kancelárske stoličky preto vyberajte s rozvahou, sústreďte sa na kvalitu a vypočujte si vašich zamestnancov, ak sa sťažujú na bolesti chrbta či iných častí tela. Overte si, že zamestnancom umožňujete sedieť tak, ako by sa za počítačom správne sedieť malo, že dodržujú správnu vzdialenosť od obrazovky a pravé uhly v lakťoch. Podporujte ich v tom, aby sa raz za čas prešli po kancelárii a rozhýbali krv.

Relaxačné zóny

Ak máte dostatok priestoru, môžete v kancelárii vytvoriť relaxačné zóny, v ktorých zamestnancom prísne zakážete pracovať. Oblasti, kam môžu chodiť pre nápady, motiváciu a uvoľnenie, sa preukázali viac než účinné v moderných spoločnostiach po celom svete. Samozrejmosťou sú pohodlné sedacie súpravy, ideálny je mäkší koberec, mnohí dobrí „bosovia“ poskytujú svojim zamestnancom i možnosť zábavy, napríklad stolný futbal, či biliard. Takéto predražené riešenia však nemusia byť nutné, a často sú v našich podmienkach priam nemožné. Mnohé ale docielite už len snahou o zabezpečenie takejto relaxačnej zóny a skutočne pohodlnou pohovkou.

Vôňa a hudba

Ak hľadáte finančne nenáročné zlepšenie pracovného priestoru, skúste sa poobzerať po jemných osviežovačoch vzduchu. Niektoré spoločnosti tiež hrajú počas pracovných hodín potichu inštrumentálnu hudbu, ktorá pôsobí upokojujúco. S hudbou i s vôňou však musíte brať ohľad na všetkých a môže sa stať, že niekomu nebudú po vôli. Takéto požiadavky treba rešpektovať.

Vhodné osvetlenie

Poznáte to, keď zapálite v miestnosti svetlo a odrazu sa na všetko pozeráte celkom inak? Dobré a kvalitné osvetlenie môže celkom zmeniť pracovnú morálku i atmosféru na pracovisku. Investujte nielen do pekných lámp a svietidiel, ale aj do vhodných žiariviek.

Prispôsobte si pracovné miesto!

Dovoľte zamestnancom, aby si svoje pracovné miesto prispôsobili podľa toho, čo sa im páči. Ak im doprajete voľnosť a posmelíte ich v dekorovaní pracovného priestoru, sami si vytvoria prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre.