Ako si vybrať kvalitnú benzínovú kosačku?

kosačka

Ak chcete mať okolo domu hustý, zelený a nádherne zastrihnutý trávnik, bez kvalitnej kosačky sa nezaobídete. Záhrada je predsa vašou vizitkou a treba sa o ňu i patrične starať, aj keď nie vždy je to jednoduché. Na trhu dnes nájdete množstvo typov záhradnej techniky a niekoľko druhov kosačiek, ktoré sa od seba líšia technickými parametrami, čo však môže váš výber veľmi skomplikovať. Uznajte sami, že vybrať tú správnu a ideálnu kosačku, ktorá vám bude po dlhé roky slúžiť presne tak ako má, je veľmi náročné. Na čo sa teda pri výbere v prvom rade zamerať?

Pred samotným výberom …

Pred samotným výberom si ujasnite, aká veľká bude plocha, ktorú budete kosiť. Pôjde len o malý trávnik pred vašim domom? Alebo máte rozsiahlu záhradu vo veľkosti menšieho futbalového ihriska? Tiež si treba ujasniť štruktúru terénu a aj to, ako často budete s kosačkou pracovať. Výborným riešením sú kvalitné benzínové kosačky s rotačným košom, kam dostanete posekanú trávu, ale i lístie či nečistoty z trávnika.

Parametre, na ktoré sa treba zamerať

Benzínové kosačky patria v dnešnej dobe medzi najobľúbenejšie, no niet sa čomu čudovať. Sú veľmi ľahké a ovládanie zvládnu i tí menej skúsení. Nepotrebujú prístup k zdroju napätia, majú teda i vyšší výkon a obvykle aj širší záber. Údržba týchto kosačiek je veľmi jednoduchá a ďalším plusom je i to, že benzínová kosačka je veľmi tichá. Pokojne môžete kosiť aj ráno a nemusíte sa báť, žeby ste zobudili vašich susedov. Nehodia sa však do príliš členitého povrchu, aby náhodou nedošlo k poškodeniu motoru.

Výhody benzínových kosačiek:

  • Výkonný motor
  • Prijateľná cena
  • Kvalitný výkon
  • Niektoré druhy sú vhodné aj do nerovných terénov
  • Kvalitná konštrukcia

Výkon, kolieska či údržba

Rozhodne nepodceňujte výkon kosačky. Čím väčšiu plochu s ňou budete kosiť, tým väčší výkon bude aj vyžadovať. Pamätajte, že čím dlhší váš trávnik pestujete, tým bude i lepšie odolávať suchému počasiu či záťaži. Treba si teda všímať, či sú jednotlivé modely určené na krátke trávniky alebo i dlhšie. Najideálnejšie je, keď si vy môžete určiť výšku kosenia. Pred výberom sa poraďte s odborníkom a uistite sa, že ste si vybrali správne.

Vedeli ste, že aj také kolieska ovplyvňujú komfort sekania trávy? Musia byť predovšetkým dostatočne veľké a vyrobené z kvalitného materiálu. Ak sekáte väčšiu plochu, je dobré, aby bola kosačka vybavená prednými kolieskami, ktoré vám uľahčia manipuláciu.

Pochopiteľne, že aj pri kosačkách je veľmi dôležitá údržba. Nezabudnite ju po sezóne vyčistiť, ale pozornosť venujte i ostreniu nožov, výmene oleja a vyčisteniu filtrov, čo však zvládnete určite i sami. Raz za čas však dajte kosačku skontrolovať odborníkom, aby ste mali istotu, že je všetko v poriadku.

 

Obrázok: ibo.sk