Ako nám mobilné telefóny zmenili život

Mobilný telefón ma dnes hádam každý človek. Nezáleží na veku, vzdelaní alebo pohlaví. Stal sa našou neoddeliteľnou súčasťou a nevyzerá, že by sa na tomto fakte niečo v dohľadnej dobe zmenilo. Naopak. A ten, kto ho ešte z rôznych dôvodov nevlastní, bude priam nútený si ho zadovážiť, inak sa nedostane do plnohodnotného kontaktu s okolitým svetom.

My, skôr narodení, si pamätáme, ako sme často až s dešpektom pozerali na ľudí, kráčajúcich stredom mesta s krabicou pri uchu, z ktorej vytŕčala malá anténa. Išlo o prvé sériové mobilné telefóny, ktoré sa dostali u nás do predaja. No keďže boli príliš drahé, mohli si ich dovoliť len zámožní jedinci a veľakrát pochybného charakteru. To preto tá pripomienka na úvod.

Ako však šiel čas, mobilné telefóny sa začali dostávať aj medzi širokú verejnosť. Viacerí z nás pochopili, že vlastniť mobilný telefón nie je len výsada excentrických jedincov, ale je to seriózny pracovný nástroj, ktorý nám dovoľuje komunikovať s inými ľuďmi – nech už sme kde sme – a tak skracovať čas na získanie požadovaných informácií a riešenie prípadných problémov. Skrátka a dobre, zistili sme, že vlastniť mobilný telefón znamená byť zastihnuteľný všade a po celý deň.

Málo funkcií, veľa peňazí za poskytované služby

Na to sme väčšinou však prišli až vtedy, keď sme si ho kúpili. Zrazu sa nemožné stalo možným. Stačil krátky telefonát počas kráčania v meste, alebo poslanie SMS správy a vybavené. Nemuseli sme čakať, kým niekto pred nami skončí hovor v telefónnej búdke, kým prídeme na radu. Ani sme sa nemuseli ponáhľať rýchlo domov, pretože v ten a ten čas sme očakávali dôležitý telefonát na pevnú linku.

Čo nám ale bránilo v nedávnej minulosti využívať mobilný telefón vo väčšej miere boli jeho technické možnosti a cena za poskytované služby. Mobil staršieho výrobného dáta dokázal preniesť iba ľudský hlas a textové správy. No a to, čo za toto pýtali mobilní operátori, tak z toho sa nám častokrát pri otvorení obálky zakrútila hlava.

Súčasný mobilný telefón predstavuje hotovú revolúciu

Postupom času, ako sa mobilný telefón zdokonaľoval a ceny zaň a služby s ním spojené klesali, záujem oň medzi verejnosťou stúpal. Tak isto aj príchod ďalších operátorov na náš trh spravil svoje.

Napríklad, viazanosť už nebola nutnosťou na uzatvorenie výhodnej zmluvy. Jedným zo zaujímavých benefitov, ktorým sa snažili prikloniť si mobilní operátori budúcich klientov na svoju stranu, bola aj možnosť preniesť si svoje doterajšie číslo k nim. A nielen to, mnohé iné výhody lákali ľudí na využívanie tohoto malého prístroja.

Ozajstný rozmach, a to doslova revolúciu v používaní mobilných telefónov, zaznamenal až príchod takzvaných smartfónov. Až tieto, doslova počítače miniatúrnych rozmerov, presvedčili aj tých posledných váhavcov, že ich budú potrebovať.

Zavolať a poslať textovú správu každému, vytvoriť textový dokument, odfotiť krásnu prírodnú scenériu pri západe slnka, natočiť príboj morských vĺn na dovolenke, zaznamenať prvé slová nášho potomka, expresne zaplatiť za požadovaný tovar, surfovať na internete, zorientovať sa v cudzom meste prostredníctvom GPS. Ani nemá význam ďalej pokračovať vo výpočte týchto prevratných schopností posledných mobilov.

Prostredníctvom televízie v mobile sme neustále v obraze

Posledným výkrikom módy súčasných mobilných telefónov je televízia v mobile. Stačí si len zakúpiť od mobilného operátora nejaký balíček podľa vašich vlastných preferencií. To umožní zákazníkovi sledovať televíziu v podstate bez akéhokoľvek obmedzenia. Prostredníctvom príslušnej aplikácie, jednoduchým dotykom prsta si zvolíme program konkrétnej televízie, kvalitu prehrávania.

Rovnako sa ponúka možnosť sledovaný program pozastaviť a dopozerať ho neskôr. Prístup do televízneho archívu je absolútnou samozrejmosťou. Nemusíme teda čakať kedy ho tá, ktorá televízia zaradí do vysielania.

Televízia v mobilnom telefóne je naozaj niečo výnimočné. Ak máme doma problém sa dohodnúť s ostatnými členmi rodiny, aký program budete večer pozerať, neexistuje jednoduchšie riešenie. Každý z nás si pozrie práve to, o čo má záujem. Hlava rodiny futbalový zápas na veľkom televízore v obývačke, manželka telenovelu na notebooku a ratolesť detský film na mobilnom telefóne vo svojej izbe.

Totiž, zakúpením si služby televízia v mobile, operátor poskytuje vo väčšine prípadov možnosť pozerať televízne programy až na troch rôznych zariadeniach. A je jedno, či pevných alebo mobilných.

Kde sa len pozrieme, všade sú dvojice – človek a jeho mobil

Sedíme v kaviarni a vidíme, že slečny pri stole počas toho ako čakajú na obľúbenú kávičku, veselo švitoria do telefónu so svojimi spolužiačkami. Pri vedľajšom stole akurát jeden pán posiela peniaze cez internet banking. Starší muž, ktorý je už akurát na odchode, hľadá v mobilnom telefóne ten najlepší vlakový spoj domov. A my sami sa zberáme cinknúť našim deťom, či už sú doma a majú porobené domáce úlohy.

Ako vidíte, mobilný telefón tak, ako ho poznáme dnes, má mnohoraké využitie. Niekedy si ním iba krátime čas, ale väčšinou nám pomáha, poskytuje nesmiernu pomoc. Preto v blízkej a aj ďalekej budúcnosti s ním budeme tvoriť nerozlučnú dvojicu.