Aj hračky by mali byť užitočné

Pre naše deti sme ochotní urobiť takmer čokoľvek. Pre ich usmiatu tvár tak často siahame hlboko do vrecka. No ich radosť nespájajte len s hračkami.

Deti nás dospelých vedia už veľmi skoro zmanipulovať. Ak si teda nedáte pozor, čoskoro budete prirodzene robiť všetko, čo si zaumieni Váš drobec. Sme tu však na to, aby sme im dali hranice, len tak z nich vyrastú slušní ľudia, na ktorých budeme môcť byť pyšní.

auticko

Aj keď sa Vám zdá ľahšie ustúpiť, v niektorých oblastiach by ste mali byť neoblomní. Dieťa často ešte nevie, čo vlastne sú peniaze. Chce mať hračky, sladkosti ale nevie, že na to, aby ste mu ich mohli kúpiť, musíte denne pracovať, a to často veľmi tvrdo. Od tejto reality sa ich snažíme uchrániť, to však nie je celkom dobré riešenie. Deti sa aj s peniazmi učia hospodáriť veľmi skoro, len ich k tomu musíme pustiť a motivovať. Len tak si uvedomia skutočnú hodnotu peňazí.

Ak dávate prednosť jeho spokojnosti pred rozpočtom, iste sa musíte uskromniť Vy, aby ste mu mohli dopriať všetko, o čo si povie. Veľmi často sú to však zbytočnosti a chce ich len preto, že ich videlo u kamarátov, či v televízií. Často sa tak stáva, že spolu s kúpou ochladne aj záujem o hračku.

Aby boli skutočne spokojné, nepotrebujú množstvá hračiek, preto aj tie vyberajte podľa vlastného uváženia. Dajte prednosť najmä tým, ktoré podporujú vývoj motoriky, reči, či inak sú pre dieťa užitočné. Nejaké to autíčko na diaľkové ovládanie zväčša tiež patrí do výbavy, no zvažujte, či potrebuje dve, či tri takmer rovnaké. Skôr dbajte na rozvíjanie jeho talentov. Investujte teda radšej do elektrickej gitary, ak ho baví hudba.

Deti sa učia naším príkladom, ak im nedokážete povedať nie, nebude ich neskôr zaujímať, že si to nemôžete dovoliť. Správne hospodárenie s peniazmi je pre ich život veľmi dôležité.