4 zaručené tipy, ako bez väčšej driny vyčistiť okná

washing windows

Jar je tu a s tým aj potreba všetko vyčistiť, vyleštiť, nech aj naše domovy ožijú ako príroda za oknami. Väčšina z nás síce to najväčšie jarné upratovanie už absolvovala pred Veľkou nocou, avšak v prípade, že ste ešte nestihli vypucovať svoje okná, ponúkame vám triky, ktoré stopercentne fungujú. Navyše okná umyjete bez väčšej námahy a so stopercentným efektom a leskom.

Neveríte? Tak čítajte a vyskúšajte.

Čisté okná sú zrkadlom domu

Ako isto uznáte, mať čisté okná je bez preháňania našou vizitkou. Kto by nechcel mať žiarivo čisté a lesklé okenné sklá bez šmúh? Ale ako milujeme ich čistotu, tak väčšina z nás neznáša ich leštenie, často zdanlivo nekonečné. Existuje však veľa drobných, no efektívnych trikov, ktoré vám pomôžu vyčistiť vaše okná takmer bez námahy a so stopercentným výsledkom. Zázračnými pomocníkmi vám pri tom budú obyčajné noviny či kukuričný škrob.

  1. Stierka

Keď na to chcete ísť profesionálne, nezaobídete sa bez gumenej stierky. Stačí, keď sa ju naučíte správne použiť a razom prídete na to, že na umývaní okien skutočne nie je nič zložité. Garantujeme vám, že s kvalitnou stierkou, odporúčame gumenú a dobre priľnavú, vás už čistenie okien nebude nikdy viac strašiť. Dbajte však na jej kvalitu, musí byť rovná, a zároveň pružná, akákoľvek nerovnosť totiž spôsobí na okne šmuhy. A tie nechceme.

  1. Ocot

Ocot je univerzálny čistič. Mnohé gazdinky si ho nevedia v domácnosti vynachváliť a už dávno ho preto nepoužívajú iba v kuchyni. Ocot je skvelý na odstraňovanie vodného kameňa a predstavte si, poslúži aj na čistenie okien.  Sklo zbaví mastnoty a dodá mu požadovaný lesk. Pre jednoduchšiu aplikáciu ho môžete naliať do rozprašovača, prípadne ho prilejte do vody a už len umývajte.

  1. Noviny

Skvelým pomocníkom pri leštení okien sú noviny. Na rozdiel od kadejakých ultra moderných handričiek totiž nezanechávajú na skle chlpy a výborne sajú.

Ako na to?

Umyté okná nechajte najprv trochu preschnúť a následne ich vyleštite pokrčeným novinovým papierom. Pozor ale na farebnú potlač, môžete si ňou zašpiniť ruky aj okenné rámy.

  1. Kukuričný škrob

Poslednou zaručenou a rokmi odskúšanou metódou na rýchle a stopercentné vyčistenie okien je kukuričný škrob. Ten skvelo funguje nielen na umývanie okenných skiel, ale rovnako tak vyčistí aj iné priehľadné predmety v domácnosti, trebárs zrkadlá či sklenený stolík.

Ako to funguje?

Rozmiešate 50 gramov škrobu (kto nemá, nech ho nahradí vanilkovým pudingom v prášku) v asi piatich litroch teplej vody. Týmto roztokom umyte sklá, nechajte vysušiť a následne ich ešte doleštite suchou mäkkou handričkou.

Tak do čistenia, nech sa to aj u vás krásne leskne!

 

 

FOTO:  © Konstantin Yuganov / Dollar Photo Club