3 populárne doplnky stravy na zvýšenie hladiny testosterónu

Zlepšenie športového výkonu a zároveň zvýšenie libida sú základné charakteristiky doplnkov stravy zameraných na zvýšenie produkcie testosterónu. Moderné produkty pomáhajú mnohým aktívnym mužom zlepšovať výsledky tréningov a zároveň potešia aj ich lepšie polovičky.

Testosterón je mužský hormón zodpovedný za vývoj mužských pohlavných a reprodukčných orgánov, naviac je zodpovedný za mužské telesné vlastnosti, ako je hlboký hlas, fúzy, viac svalovej hmoty, agresivitu, sebadôveru a sexuálny apetít. Pánske semenníky produkujú tento hormón vo veľkých množstvách, zatiaľ čo vaječníky žien produkujú testosterón len vo veľmi malom množstve.

Práve tento hormón je to, čo oddeľuje elitných atlétov od priemeru a zapríčiňuje svalové rozdiely medzi mužmi a ženami. Ak chcete budovať svalovú hmotu, zvýšiť silu, a zlepšiť vytrvalosť, testosterón je nutnosťou.

Na trhu nájdete veľa prírodných doplnkov, ktoré boli navrhnuté tak, aby podporovali optimálnu hladinu testosterónu. Niektoré účinné látky sú predávané ako samostatné produkty a ďalšie ako zmes viacerých účinných látok spojených do jedného výrobku.

Teraz sa pozrieme na tri z nich, ktoré sú najčastejšie užívané aktívnymi športovcami.

man-641691ZMA

ZMA je produkt na zvýšenie produkcie testosterónu pozostávajúci z troch rôznych zložiek: zo zinku, horčíka a vitamínu B6. Je to užitočný doplnok výživy pre všetkých športovcov, pretože pomáha chrániť pred vyčerpaním týchto troch dôležitých minerálnych látok a vitamínov, ku ktorému prichádza po intenzívnom alebo dlhšom tréningu.

Zinok, horčík a vitamín B-6 sú zapojené do metabolických procesov v tele a hrajú dôležitú úlohu v syntéze proteínov. Počas cvičenia sa strácajú, a to buď prostredníctvom potu alebo metabolizmu. Funkcia ZMA je nahradiť tieto živiny, čo následne zjednodušuje celý rad procesov, ktoré môžu vplývať na športový výkon.

Výskumom bolo preukázané, že tieto tri zložky v ZMA zvyšujú hladinu voľného testosterónu až o 30 %.

Okrem toho, nepatrí medzi látky zakázané atletickými organizáciami, a je preto preferovaná náhrada steroidov pre športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoj výkon bez toho, aby sa museli obávať o problémy s právom a predpismi.

D-asparágová kyselina (D-AA)

D-asparágová kyselina (D-AA) je aminokyselina, ktorá obsahuje kyselinový postranný reťazec a je považovaná za neesenciálnu aminokyselinu. To znamená, že ľudské telo dokáže samo vyprodukovať jej dostatočné množstvo, ak človek konzumuje dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín.

Existuje niekoľko štúdií uskutočnených použitím kyseliny asparágovej na ľuďoch. Jedna z nich ukázala, že u mužov, ktorí užívali 3,12 gramu D-asparágovej kyseliny po dobu 12 dní, došlo k nárastu ich voľného testosterónu približne o 40 percent. Po troch dňoch bez užívania sa hladina ich voľného testosterónu znížila o približne 10 percent.

Bolo tiež preukázané, že D-AA priamo vplýva na zvýšenie produkcie testosterónu v semenníkoch. Takže nielen, že spôsobuje zvýšené uvoľňovanie testosterónu, no aj priame zvýšenie jeho produkcie.

Tribulus Terestris

Tribulus terestris je jedným z najobľúbenejších prípravkov na podporu tvorby testosterónu, a to už niekoľko rokov. Tribulus je v skutočnosti extrakt z rastliny, ktorú je možné nájsť v Európe, Ázii, Afrike a Austrálii. Obsahuje látky nazývané steroidné saponíny, ktoré vplývajú na zvýšenie hladiny testosterónu.

Tribulus pôsobí prostredníctvom svojej aktívnej zložky protodioscín, aby zvýšil hladinu testosterónu prostredníctvom stimulácie hypofýzy. Táto stimulácia podporuje výrobu luteinizačného hormónu (LH), ktorý zvyšuje hladinu voľného  testosterónu.

Napriek tomu, že je Tribulus kvalifikovaný ako booster testosterónu, protodioscín sa zdá byť sľubnou látkou, ktorá dokáže zvýšiť produkciu oxidu dusnatého. Tá následne viedie k zvýšeniu prietoku krvi a podpore rastu svalovej hmoty. Vzhľadom na to, že účinnosť Tribulusu sa zdá byť viazaná na protodioscín, je najlepšie vybrať si taký produkt, ktorý je štandardizovaný a obsahuje veľké množstvo tejto účinnej látky.

Foto: Ryan McGuire