10 tipov pre investovanie do zlata a striebra

Láka Vás oblasť investovania do drahých kovov, ale neviete, ako začať? Prinášame Vám 10 užitočných tipov pre investovanie do zlata a striebra, ktoré by mal zvážiť každý začínajúci investor pri rozhodovaní o svojich investíciách do drahých kovov.

„Po globálnej finančnej kríze v roku 2008 a kolapse radov investičných inštitúcií chce mať veľa investorov väčšiu kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou. Množstvo z nich sa začalo venovať investovaniu do drahých kovov, ktoré sú veľmi atraktívne vďaka svojmu hnuteľnému charakteru.“ Adam van Sambeek, Morris & Watson

zlatoRady a tipy znejú:

  1. Je teraz ten najlepší čas pre investície? Vždy je ťažké určiť, či je ten správny čas investovať. Skutočnosť, že ceny zlata v posledných desiatich rokoch neustále rástli, a očakávania, že podobný trend bude naďalej pokračovať, by vám mali poskytnúť určitú záruku pre vaše rozhodovanie. Konečný krok potom vždy záleží na vašom porozumení trhom a vašich investičných zámeroch.
  2. Pamätajte na svoj investičný zámer. Stanovte si svoje ciele (krátkodobé aj dlhodobé), vyberte si vhodné investičné príležitosti a držte sa svojich plánov. Neopúšťajte svoju stratégiu na základe denných zmien na trhoch.
  3. Držte sa pri zemi. Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť. Môže byť lepšie investovať v menšom množstve s vyhliadkou na to, že postupom času svoju pozíciu upevníte.
  4. Nákup zlata a striebra je len polovicou rovnice: ak nakupujete komodity, ktorých cena je denominovaná v amerických dolároch (USD), je potrebné si byť vedomý aj menového rizika, ktoré v momente svojej investície podstupujete. Týka sa to zlata aj striebra.
  5. Pamätajte si zlaté pravidlo: kto drží zlato, určuje pravidlá. Existuje iba jediný trh so zlatom. Vyvarujte sa toho, aby ste skončili u držania bezcenných certifikátov na zlato.
  6. Vždy nakupujte/predávajte len prostredníctvom solídnych a uznávaných sprostredkovateľov. Pokiaľ pôjdete priamo k zdroju a obrátite sa na rafinéra, môžete získať výhodnejšiu cenu.
  7. Snažte sa držať 10-15% svojho investičného portfólia v drahých kovoch. Zvyšuje to stupeň diverzifikácie a chráni vaše portfólio pred kolísaním cien jedného typu aktíva.
  8. Nákup fyzického zlata môže priniesť problémy s uskladnením a poistením. Malé tehličky, mince alebo aj šperky sú však prenositeľné a ľahko skladovateľné. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o fyzické aktíva, v časoch neistoty môžu poskytnúť určité pohodlie. Nezabudnite, že aj zásnubný prsteň s diamantom je investícia.
  9. Investícia do drahých kovov je nesmrteľná. Kým podnik môže skrachovať a akcionári riskujú, že prídu o všetko. So zlatom sa nemusíte obávať. Libra zlata bude stále librou zlata. Je mnoho rizikových investícií, do ktorých sa ľudia púšťajú z túžby po krátkodobej návratnosti, a nakoniec o všetko prídu.
  10. V kľude si svoje investície užívajte. Jedná sa o dlhodobé investície, tak sa netrápte pohybmi zo dňa na deň. Investujete do hnuteľného bohatstva, večnosti a nesmrteľnosti.